Türkiye’nin İlk “GeoPortal”ı Açıldı

 

“Coğrafi Veri Altyapısı Geliştirilmesi” projemiz kapsamında İnspire gereksinimlerini karşılayacak vaziyette hazırlanan portal devreye alınmıştır. Bu çalışma ile bir ilke imza atılarak hem kurum içi ihtiyaçlar, hem de ulusal boyutta INSPIRE Direktifinin ülkemizde uygulanmasına yönelik bir “Coğrafi Veri Portalı” (Geoportal) geliştirilmiştir.

Geliştirilen ve hizmete alınan uygulamanın tüm kamu kurum ve kuruluşlara tanıtımı için 22 Mart 2011 tarihinde Ankamall alışveriş merkezinde bulunan “Crowne Plaza Otel” de saat 14:00’da bir tanıtım toplantısı yapılmıştır.

Tanıtım toplantısına tüm kamu kuruluşlarından ve üniversitelerden yaklaşık 350 personel katılmış ve yoğun bir ilgi gösterilmiştir. Bakanlığımızca, ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen Geoportal çalışması, kurumlar arası birlikte çalışabilirlik açısından büyük önem arz etmekte ve ülkemiz coğrafi bilgi sistemi çalışmaları açısından bir mihenk taşı özelliği taşımaktadır.

Yıllardır yapılmak istenen ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen portal çalışmasının Bakanlığımızca başarı ile gerçekleştirilmesi ve tüm kurum ve kuruluşların hizmetine sunulması, Bakanlığımızın bilgi teknolojilerinde geldiği noktayı göstermesi açısından ayrı bir değere sahip olmuştur.

Bakanlığımız, elde ettiği bu bilgi birikimi ve tecrübeyi tüm kamu kuruluşları ile paylaşmaya hazır olduğunu, tüm katılımcılara ifade etmiştir.