Orman ve Su İşleri Bakanlığı Veri Girişi Hizmet İçi Eğitim Semineri Başladı...

10.1.17

9 Ocak’ta başlayıp 11 Ocak’ta son bulacak olan Orman ve Suİşleri Bakanlığı ‘’Veri Girişi Hizmet İçi Eğitim Semineri’’ DSİ Konferans Salonunda başladı.

 


 

Eğitim seminerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Seddar Ateş, DSİ Genel Müdür Yardımcıları ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Genel Müdürlüklerin merkez ve taşra teşkilatlarından ilgili personeller katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan eğitim seminerinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Seddar Ateş tarafından yapılan konuşmaların ardından ilgililer tarafında eğitim çalışmalarına geçildi. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay;

Bakanlığımızın hizmet götürdüğü alanların geçmişe göre çok daha fazla olduğunu ve bununla birlikte vatandaşımızın bu hizmetleri daha çok sorgulama eğiliminde olduğunu vurguladı.

Sonrasında bilgiye zamanında ulaşmanın önemini, bilgiye temel oluşturan verilerin sağlıklı, yeterli ve güncel olması gerektiğini belirtti. Ayrıca Bakanlığımız faaliyetlerini bir araya toplayan Bölgesel Gelişim Perojelerinin(GEP’ler) tek elden girilen doğru bilgilerle güncel tutulmasını elzem bir husus olarak nitelendirdi. Bu eğitimin GEP’lerin güncel tutulmasını da sağlayacak sağlıklı bir veri giriş sistemine hizmet edeceğini söyleyerek eğitimin hayırlı olmasını diledi.


 

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

“Yönetim için doğru bilgiye ihtiyaç vardır. Doğru zamanda doğru bilgiye ulaşarak doğru karar vermemiz gerekir. Genel Müdürlük olarak kendi içimizde veri envanteri çalışmamız var.  Önce veriyi tanımlayıp raporlamamız gerekmektedir. Kurum olarak yatırım sicil aşamasını tamamladık. Bütün çalışmalarda bir tıkla veriye ulaşacağız.  Bu sisteme hepimizin sahip çıkması lazım. Bakanlıkla birlikte bir aile olarak bu veri girişini tamamlayacağız.  Bu konuda taşradan gelen arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Bölgesel Gelişim Projeleri’miz için veri girişi çok önemlidir. Bu bakımdan burada verilecek eğitimi çok iyi dinleyip gittiğimiz bölgelerde de konunun ciddiyetini anlatmamız gerekir. Düzenlenen bu eğitimin bütün katılımcılara hayırlı olmasını diliyor, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Seddar Ateş;

“Bildiğiniz üzere Bölgesel Gelişim Projelerimizi birimlerimizin özverili gayreti ve işbirliği ile hazırladık.  Bu projeler hazırlanırken bölgelerden gelen verilerin doğruluğu ve bu verilere zamanında erişebilmek en önemli hususlardı. Ayrıca GEP’lerde yer alan verilerin belirlenen sıklıklarda güncellenmesi ile GEP’lerin son durumuna ilişkin hızlı,doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak uygulama safhasının olmazsa olmazlarıdır.İşte bu sebeple ilk olarak verinin kaynağına inip, veri girişlerinin sağlıklı bir biçimde oluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda siz değerli katılımcılarımızdan gelecek veri girişlerini süzecek bir onay mekanizması da oluşturuldu.  Böylece doğru bilgiye hızlı ve sağlıklı bir şekilde erişim sağlanacaktır. Sizleri de resmi yazı, telefon,e-posta gibi yollarla yormayarak veri tabanlarımızın işlerliğini ve etkinliğini artırmış olacağız. Türkiye’nin dört bir yanından gelen siz değerli katılımcılarla birlikte 261 kişilik bakanlığımız veri girişi ekibi olduk. Eğitimin hayırlı ve başarılı olmasını temenni ediyorum.” dedi.