Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının "Çevre Koruma Haftası" EtkinliğiÇocukların Gözüyle Dünya 5-11 Haziran Çevre Haftası Resim Şenliği Yapıldı

Bilindiği üzere, Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde toplanan, Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında; 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırılmıştır. Her yıl Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirmektedir.

Ülkemizde bu amaçla, 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra ise Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etmiştir. Bu kapsamda Ülke genelinde Çevre Koruma Haftasında okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği çeşitli etkinliklerle öğretilmektedir.2009 Yılı Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Kurumumuzca; Özel Çevre Koruma Bölgelerinde 05-11 Haziran Çevre Haftası münasebetiyle, çocuklarımızın çevre bilincini arttırmaya yönelik Çocukların Gözüyle Dünya konulu Resim Şenliği gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda 8 Haziran 2009 tarihinde;

  • Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi-Mogan Parkında,
  • Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi- Köyceğiz Kamp Alanı ve Dalyan İskelesinde,
  • Gökova Özel Çevre koruma Bölgesi- Akyaka İskelesinde,
  • Datça-Bozburun Özel Çevre koruma Bölgesi- Orhaniye İlköğretim Okulunda,
  • Fethiye-Göcek Özel Çevre koruma Bölgesi- Fethiye Kordonunda,
  • Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi- Evrenseki Beach Parkında,
  • Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi- Özel Silifke İlköğretim Okulunda,
  • Pamukkale Özel Çevre Koruma Bölgesi- Kocaçukurda,
  • Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi- Uzungöl İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir.

Resim Şenliği etkinliği programında, çocuklar kendi düşündükleri Dünyalarını resimlemişlerdir. Ankara Gölbaşı Mogan Park?da resim şenliğine yaklaşık 500 öğrenci katılmıştır. Kurumumuz tarafından çocuklara büyük boy resim kağıtları ve pastel boya dağıtılmıştır. Çocuklar tarafından çizilen resimler birleştirilerek fotoğraflanmıştır. Ayrıca tüm Bölgelerimizde yapılan resimlerin bir araya getirilerek belirlenecek olan bir alanda toplu olarak sergilenmesi planlanmaktadır. Şenliğe katılan tüm öğrencilere Kurumumuz tarafından hazırlatılan tişört, şapka pastel boya ve resim kağıtları dağıtılmıştır.


Şenlikten Görünümler
Uzungöl