"DSİ Su Veritabanı (DSI-SVT) Projesi" TÜBİTAK Bilim Kurulunda değerlendirildi...

15.2.10

DSİ Genel Müdürlüğü Teknoloji Dairesi Başkanlığıınca yürütülen ve Yöneticiliği Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Sayın Ahmet ÇİVİ tarafından yapılan DSİ Su Veri Tabanı (DSİ-SVT) Projesi, 13 Şubat 2010 Cumartesi günü TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Nüket YETİŞ başkanlığında yapılan TÜBİTAK Bilim Kurulu Toplantısında değerlendirilmiştir. Toplantıda Çevre ve Orman Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı ve DSİ-SVT Proje Yöneticisi Sayın Ahmet ÇİVİ tarafından bir sunum yapılmıştır.

 

      Toplantı sonucunda yapılan değerlendirmede Projenin başarıyla sonuçlandığı belirtilerek Başta Çevre ve Orman Bakanı Sn. Prof. Dr. Veysel EROĞLU olmak üzere diğer proje çalışanlarına taşekkür edilmiştir.

 

      Bilindiği üzere söz konusu proje Çevre ve Orman Bakanı Sn. Prof. Dr. Veysel EROĞLU’ nun DSİ Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde kendilerinin önerisi ve desteği ile TÜBİTAK ’ a 1007 projesi olarak önerilmiş ve ve TÜBİTAK tarafından kabul edilmiştir.


DSİ Su Veri Tabanı (DSİ-SVT) Projesi:
Türkiye’nin yeraltı ve yüzey su kaynaklarından toplanan su ile ilgili tüm verilerin (miktar, kalite vb)
  • Uydu/GPRS/GSM üzerinden merkezdeki su veri tabanında toplanarak, hidrolik, hidrolojik, su miktarı ve su kalitesi açısından değerlendirilmesi,
  • Hızlı ve doğru veriye ulaşılması,
  • Verilerin bir merkezde depolanması ve paylaşılması

amacıyla gerçekleştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bir AR-GE projesidir.

DSİ-SVT Projesi aynı zamanda Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Türkiye Çevresel Veri Değişim Ağının Kurulması (TEIEN) Projesi içinde önemli bir girdi sağlamaktadır.

Ayrıca DSİ Genel Müdürlüğü ‘ne aşağıdaki linkte ulaşılabilecek bir teşekkür yazısı gönderilmiştir.

 

TÜBİTAK 1007 Projesi kapsamında kabul edilen DSİ Su Veri Tabanı Projesi'ne ilişkin teşekkür yazısı.