SÜLÜN'ÜN DOĞUM ANI CANLI YAYINLANDI..

04.6.11

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Mynet işbirliği ile Sülün’ün doğum anı 22-26 mayıs 2011 tarihleri arasında www.cevreorman.gov.tr ve www.mynet.com internet siteleri üzerinden yapılan canlı yayınla kamuoyuyla paylaşıldı.

Samsun İl Çevre ve Orman Müdürlüğü görev alanında, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün doğal hayata katkı sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsamında kurulan Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda her yıl 10.000’e yakın sülün yetiştirilip doğaya salınıyor.

10.000 m2 lik alan üzerine kurulu olup 1.000 yetişkin hayvan bulundurma kapasitesine sahip istasyonda 1 Biyolog, 1 Orman Muhafaza Memuru, 1 Elektrik Teknisyeni ve 9 işçi olmak üzere toplamda 12 personel görev yapıyor. 1 kombine, 3 kuluçka gelişim ve 2 adet kuluçka çıkım makinesinin mevcut olduğu Gelemen Sülün Üretme İstasyonu yıllık 10.000 adet sülün üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük Sülün üretme istasyonudur.

 

 

Çevre ve Orman Bakanlığı ve Mynet işbirliği ile gerçekleştirilen canlı yayınla varoluşun bu inanılmaz anı 22-26 mayıs 2011 tarihleri arasında milyonlarca insan tarafından seyredildi.

Canlı yayın çalışması için yayından bir ay önce Bakanlığımız tarafından alt yapının yerinde incelenmesi için bir ekip Samsun’a gönderildi ve bu incelemede elde edilen sonuçların ardından Ankara’da Çevre ve Orman Bakanlığı, İstanbul’da Mynet A.Ş. ve Samsun’da Samsun İl Çevre ve Orman Müdürlüğünün eş zamanlı başlattıkları çalışmalarla canlı yayın alt yapısına ilişkin hazırlıklar kısa bir süre içerisinde tamamlandı.

 

 

18 Mayıs’da Çevre ve Orman Bakanlığından Samsun’a gönderilen ekip tarafından sistemlerin kurulumu tamamlanıp, 19 Mayıs gününden itibaren Mynet ile işbiriliği içerisinde test yayınları başlatıldı. 21 mayıs cumartesi günü Çevre ve Orman Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Ahmet ÇİVİ, Samsun İl Çevre ve Orman Müdürü Ömer Albayrak, Şube Müdürü Nuran Yılmaz ve teknik ekibin katılımıyla proje yayının yapılacağı sahada basına tanıtıldı.

 

Ahmet Çivi konuşmasında; “Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yaban hayatını korumak, geliştirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yurdun birçok yerinde nesli tehlike altındaki bazı türler için yaban hayvanı üretme istasyonları tesis edildi. Bunlardan biri de Samsun ilimizde bulunan ve Türkiye’nin en büyük Sülün üretme istasyonu olan Gelemen Sülün Üretme İstasyonu’dur. Bakanlığımız yaban hayatını seven bütün vatandaşlarımıza ve dünyada internet olan her noktaya Sülünün yumurtadan çıkış anından itibaren doğumlarını internet üzerinden canlı yayın ile kamuoyuyla paylaşmaya karar verdi.” dedi.

 

 

Samsun İl Çevre ve Orman Müdürü Ömer ALBAYRAK ise; “Bakanlığımızın doğaya destek vermek amacıyla yürüttüğü çalışmalardan birisi olan sülünlerin yumurtadan çıkış anının canlı yayını başlatıyoruz. Burası Türkiye’nin en büyük sülün üretme istasyonu. Burada yıllık 10 bin sülün üreterek doğal yaşam ortamlarına salıyoruz. Bilgi İşlem Dairemizle birlikte sülünlerin yumurtadan çıkışlarını merak edenler için böyle bir yayın planladık. Bunu tüm dünyaya izlettireceğiz. Bu yıl da 10 bin adet sülün üretmeyi hedefliyoruz. Bunun 2 bin 500’ünü ilimizde uygun alanlara salacağız. Kalanını da bakanlığımızın tahsis ettiği alanlara salınmak üzere göndereceğiz. Sülünler, salındıkları yerlerde kene, kımıl, süne gibi zararlıların çoğalmasını engelleyerek doğal hayata destek sağlıyor. Bu amaçla biz de bu faaliyeti gerçekleştireceğiz.” dedi.

Başarıyla tamamlanan 5 günlük canlı yayın sonunda 2040 adet yavru sülün sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Temmuz ayına kadar devam edecek olan 2011 yılı üretme faaliyetleri sonunda toplam 10.000 adet sülün üretimi gerçekleştirilecek.