Bakan Yardımcımız Dr. Nurettin Akman başkanlığında İspanya ve Portekiz’e çalışma ziyaretinde bulundu.

16.10.12

16 Ekim 2012

İspanya Ve Portekiz’e Su Kalitesi Proje Gezisi

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan bir heyet Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman başkanlığında İspanya ve Portekiz’e çalışma ziyaretinde bulundu.

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman başkanlığındaki heyet, Su Kalitesi İzleme Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında İspanya ve Portekiz’e çalışma ziyaretinde bulundu.

 

Türkiye’de Su Çerçeve Direktifinin izleme ile ilgili Madde 8 ve Ek-5 hükümlerinin uygulanması konusunda yasal ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve Ulusal İzleme Ağının kurulması amacıyla altyapı oluşturulması amacıyla “Su Kalitesi İzleme Konusunda Kapasite Geliştirme” konulu AB Projesi Eylül 2011’de başlatılmıştı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın taraf olduğu proje kapsamında Büyük Menderes Havzasında Su Çerçeve Direktifine uygun şekilde izleme yapılarak, Büyük Menderes, Sakarya, Susurluk, Meriç Ergene, Akarçay ve Konya Kapalı Havzalarında ise izleme noktaları, parametreleri ve sıklıkları belirlenerek izleme altyapısı oluşturulacak.

 

Söz konusu projenin Eşleştirme Bileşeni kapsamında proje konsorsiyumunu oluşturan Hollanda, İspanya ve Fransa’ya su kalitesi izleme konusunda yasal ve kurumsal yapı ve uygulamaların yerinde görülmesi maksadıyla projenin yürütüleceği 2 yıllık süreçte 3 adet çalışma ziyareti gerçekleştirilmesi planlandı. Bu çalışma ziyaretlerinden ikincisi 8-12 Ekim 2012 tarihlerinde İspanya’nın Madrid, Ourense ve Santiago ve Portekiz’in Vilanova de Cerveira kentlerinde gerçekleştirildi.

Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman başkanlığında gerçekleştirilen çalışma ziyaretine, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan toplam 22 yetkili katıldı.

 

5 günlük çalışma ziyareti kapsamında İspanya ve Portekiz hükümetlerinin su yönetimi ile ilgili merkez ve havza bazında kurumsal yapılanması ve bu konudaki  faaliyetler yerinde görüldü. Çalışma ziyareti kapsamında İspanya’da Tarım, Gıda ve Çevre Bakanlığı, Su Genel Müdürlüğü, CEDEX Hidrografik Çalışmalar Merkezi, FIIAPP Uluslar arası ve İbero-Amerikan İdare ve Kamu Politikaları Derneği, Sanabria Gölü Tabiat Parkı Su Kalite İzleme Kontrol Sistemi, Ourense Üniversitesi Fen Fakültesi, Mino-Sil Hidrografik Konfederasyonu Nehir Havzası Kontrol Merkezi ve Online İzleme İstasyonu, Sil Kanyonu, Santiago de Compostela Üniversitesi Yüksek Teknik Mühendislik Okulu Kimya Mühendisliği Bölümü, Hidrobiyolojik İzleme İstasyonu ve Portekiz’de Kuzey Portekiz Bölgesel Hidrografik İdaresi (ARH Norte) ziyaret edildi.

 

İspanya’da su yönetimi,  su kalitesi yönetimi, taşkın, su tahsisi, Su Çerçeve Direktifi ve su kalitesi izleme konusunda merkezi ve havza bazlı idarelerin yapısı, çalışma şekli, görev ve yetkileri hakkında bilgi alan heyet, korunan alanların izlenmesi, online izleme istasyonları, su bilgi sistemi ve biyolojik izleme çalışmalarını yerinde inceledi.  Portekiz’de ise İspanya ile Portekiz arasında paylaşılan Mino-sil Havzası Yönetim Birimi ziyaret edilerek Portekiz’in ve havzanın yapılanması ile su yönetimi ve su kalitesi izleme sistemleri incelendi.