GEF Çalıştayı Antalya’da Gerçekleştirildi…

21.12.12

Küresel Çevre Fonu (GEF) Genişletilmiş Bölgeler Çalıştayı, 11-13 Aralık 2012 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Çalıştaya, Afganistan, Mısır, İran, Irak, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Pakistan, Tunus, Suriye ve Yemen gibi ülkelerden yaklaşık 120 temsilci ile ülkemizden Bakanlığımız ve ilgili kamu kurumlarından 20 temsilci katılım sağlamıştır. Sözkonusu çalıştayın ilk gününde, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sn. Doç. Dr. İsmail CERİTLİ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet ÖZYANIK ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Evren SAPMAZ VERAL da hazır bulunmuşlardır.

Çalıştayın açılış konuşmaları, GEF Sekretaryası adına GEF Dış İlişkiler Bölüm Başkanı William Ehlers ve ülkemiz adına Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sn. Doç. Dr. İsmail CERİTLİ tarafından yapılmıştır.

Sayın Müsteşar Yardımcımız konuşmasında ülkemizin GEF ile birlikte yürüttüğü çalışmaların mahiyeti ve kazanımlarını ifade ederek önümüzdeki dönemde söz konusu işbirliğinin güçlendirilerek devam etmesi gereğine vurgu yapmıştır.

Söz konusu Çalıştayda, GEF strateji ve politikaları, GEF İdari Odak Noktaları ile Konsey üyelerinin sorumluluk ve görevleri, GEF’te proje geliştirme, izleme ve değerlendirme süreçleri öne çıkan başlıklar arasında yer almıştır. Çalıştayın ikinci günü katılımcılara uygulamalı proje hazırlama çalışması yaptırılmıştır.

Çalıştayın son günü olan 13 Aralık 2012 tarihinde, 2000-2008 tarihleri arasında yürütülmüş olan “GEF -Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Yönetimi Projesi” Köprülü Kanyon Milli Parkı proje uygulama alanına saha gezisi düzenlenmiş olup proje kapsamında gerçekleştirilmiş çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verilmiştir.

Çalıştay hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

http://www.thegef.org/gef/ECW-Turkey