99. Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı...

08.1.14

ALLAHUEKBER  MİLLİ PARKIMIZDA ŞEHİTLERİMİZ ANILDI

Ağır kış şartlarına rağmen Sarıkamış Allah-u Ekber Dağları’nda vatan savunması için düşmana karşı yola çıkan, onbinlerce Mehmetçik Allah-u Ekber Dağları’nda soğuktan donarak can verdiler. Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 99. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri tarafından yapılan kardan şehit heykellerinin açılışının yapılmasıyla başladı.

Açılışa katılan Gençlik ve Spor Bakanı sn. Akif Çağatay KILIÇ, Kars Valisi sn. Eyüp TEPE, 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral sn. Ümit DÜNDAR, Müsteşar Yardımcımız sn. Mustafa ELDEMİR, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz sn. Ahmet ÖZYANIK, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürümüz sn: Mehmet Sıddık KILINÇER, Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürü sn: Mustafa BULUT, Orman ve Su İşleri 3. Bölge Müdürü sn: İsrafil ERDOĞAN, Erzurum Orman Bölge Müdürü sn: Muhammet Salih ÇETİNER, Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürü sn: Sabahattin ÇAPKINOĞLU ve Kars DSİ 24. Bölge Müdürü sn: Hayati ÇELENK’inde katıldığı törende temsili heykellerin üzerine kırmızı karanfiller koyarak şehitlerimizi rahmetle andılar.

Toprak Hotel salonunda başlayan 99. Sarıkamış Şehitlerini Anma Programında konuşma yapan Kars Valisi sn:  Eyüp TEPE, “99 yıl önce ecdadımızın Allah-u Ekber Dağları’nda yaktığı 90 bin meşalenin hayatımızı bugünde aydınlattığını belirterek bu aydınlık yolun bizim de yolumuz olduğunu” söyledi. Konuşmasına devam eden sn: Eyüp TEPE “Sarıkamış Harekâtı’nda şehit olan ve son sözleri “Allah-u Ekber” olan kahraman şehitlerimiz başta olmak üzere bu topraklar için şehit olan bütün ecdadımızı saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz” şeklinde sözlerini bitirdi.


Konuşmaların ardından Kars Valisi sn: Eyüp TEPE, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı sn: Mustafa ELDEMİR’e Sarıkamış Allah-u Ekber Dağları Milli Parkına yaptıkları ve yapacakları katkılarından dolayı bir plaket ve tablo takdim etti.

 

EKSİ 26 DERECEDE KIZILÇUBUKTA BULUŞMA

Sarıkamış Şehitlerinin 99. anma programı, Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri tarafından, Cumartesi günü gece hava sıcaklığının sıfırın altında 26 derece olduğunu gösterdiği saatlerde, Enver Paşa ve İhsan Paşa'nın 25 Aralık 1914'te son konuşlandığı ve askerlerine son sıcak yemek yedirdiği yer olarak bilinen Kızılçubuk köyü mevkiinde çadır kurarak temsili nöbet tutuldu. Sarıkamış Dayanışma Grubu üyelerini Müsteşar Yardımcımız sn: Mustafa ELDEMİR, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel sn: Müdürümüz Ahmet ÖZYANIK, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürümüz sn: Mehmet Sıddık KILINÇER, Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürü sn: Mustafa BULUT, Orman ve Su İşleri 3. Bölge Müdürü sn: İsrafil ERDOĞAN, Erzurum Orman Bölge Müdürü sn: Muhammet Salih ÇETİNER, Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürü sn: Sabahattin ÇAPKINOĞLU ve Kars DSİ 24. Bölge Müdürü sn: Hayati ÇELENK ziyaret etti.  Yakılan ateş etrafında toplanan grup daha sonra ateş üzerinde pişirdikleri çorba ve çay ikramında bulundular.

TORUNLARIN ATALARINA YÜRÜYÜŞÜ

Sabahın erken saatlerinde Sarıkamış Şehitlerinin 99. anma programı binlerce vatandaşın katılımıyla Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen onbinlerce Mehmetçiği anmak için yürüyüşün başlangıç noktası olan Kızılçubuk mevkiinde toplandı.

Sıcaklığın sıfırın altında 9’u göstermesine rağmen Şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim’in ve edilen duaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı sn: Akif Çağatay KILIÇ  Konuşmasında; “Bugün burada bir araya gelmiş olan herkes atasının, şühedanın izindedir. Bu vatan, bu millet için inancımız ve kutsallarımız, bayrağımız için şehit olmuş bütün kardeşlerimizi hayırla, şükranla ve rahmetle yad ediyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Biz onların yürüdüğü, nefeslerinin donduğu, yüreklerindeki vatan aşkının onlara rehber olduğu noktada, onlar gibi yürüyeceğiz inşallah. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kutlu yürüyüşü hiçbir zaman durmayacaktır. Sizler bunun en büyük garantisisiniz ve milletimizin, devletimizin geleceğisiniz. Buradan 8,5 kilometrelik yürüyüşümüze başlıyoruz. Hep beraber kol kola, omuz omuza 99 sene evvel nasıl yürüdüysek yine aynı şekilde yürüyeceğiz inşallah. Allah hepinizden razı olsun. Allah bizlere inşallah daha çok seneler bu yürüyüşlerde kol kola olmayı nasip etsin. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. İnşallah bu yürüyüş hiçbir zaman durmayacak.” Dedi. Daha sonra,  başta Müsteşar Yardımcımız sn: Mustafa ELDEMİR olmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz sn: Ahmet ÖZYANIK, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürümüz sn: Mehmet Sıddık KILINÇER, Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürü sn: Mustafa BULUT, Orman ve Su İşleri 3. Bölge Müdürü sn: İsrafil ERDOĞAN, Erzurum Orman Bölge Müdürü sn: Muhammet Salih ÇETİNER, Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürü sn: Sabahattin ÇAPKINOĞLU ve Kars DSİ 24. Bölge Müdürü sn: Hayati ÇELENK, Orman ve Su İşleri Bölge Müdür Yardımcımız sn: Tekin MEMİŞOĞLU, Erzurum Şube Müdürü sn: Mustafa ŞENTÜRK, Milli Parlar Şube Müdürü sn: Halil İbrahim MERT, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü Mühendisi sn: Yusuf SOYSAL, Kars Şube Müdürü sn: Murat DOĞANAY, Kurum personeli ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen   7’ den 70’e kadar her yaştan büyük bir katılımla  şehitlerine yürüdü.

Yürüyüşte Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur güzergâhı izlendi, zirveye gelindiğinde Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü tarafından kurulan dinlenme çadırında Müsteşar Yardımcımız sn: Mustafa ELDEMİR, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz sn: Ahmet ÖZYANIK ve yürüyüşe katılanlara organik bitki çayı ikramında bulunuldu. Daha sonra 8,5 kilometrelik Şehit Kurmay Albay Faruk Sungur güzergâhı izlenerek Yukarı Sarıkamış Mahallesi’ndeki tören alanına varıldı.

Yukarı Sarıkamış Mahallesi’ndeki şehitlik tören alanında, devlet erkânınca çelenklerin konulmasının ardından saygı atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Törende Sarıkamış harekâtı ili ilgili askeri personel tarafından brifing verildikten sonra, Ankara’dan havalanan F-16 ‘Solo Türk’ gösterisi ile anma programı sona erdi.