12. Taraflar Konferansı (COP12)'nın Ankara'da Yapılması için İmzalar Atıldı

26.3.15

Türkiye Çölleşme ile Mücadelede Güçlü Bir Bağlılık Göstermektedir


Bonn, 25 Mart 2015. Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof Dr Lutfi Akca, Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Taraflar Konferansı On ikinci Oturumuna (COP 12) ev sahipliği yapması için bir anlaşma imzaladı.


Bu sabah Almanya’nın Bonn şehrinde açılışı yapılan Sözleşmenin Uygulamalarını Gözden Geçirme Komitesi On Üçüncü Oturumu (CRIC 13) sırasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNCCD İcra Direktörü Monique BARBUT ile birlikte imzalandı.

COP oturumunun küresel karar verme süreci içinde kritik bir anda gerçekleştirileceğinin belirten Prof. Akça “iklim değişikliği, sürdürülebilir arazi yönetimi politikaları ve arazi bozulumu nötralitesi gibi bazı yönlerini kapsayan ve Arazi Bozulumu Nötralitesini dikkate alarak Sözleşmenin uygulanmasını iklim değişikliğinin hafifletilmesi çerçevesi içerisinde hızlandırmaya yönelik olan Ankara Girişimi’ne dikkat çekti.”

İmza sırasında Sayın Barbut “Türkiye Hükümetinin COP 12 için yaptığı cömert katkıları ve Hükümetin önceden üstlenmiş olduğu hazırlıklar Türkiye’nin sadece çölleşme ile mücadelesindeki kararlığını yansıtmıyor aynı zamanda başarılı sonuçlar elde etmek için hazır olduğunu da göstermektedir” dedi.


Türkiye uluslararası işbirliği kapsamında içinde önemli bir zamanda COP 12 ‘ye ev sahipliği yapacaktır. COP 12 sonuçları Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında fakirliği yok etmek için kağıda dökülmüş uluslararası yol haritasını ilerletmeleri beklenmektedir. Ve aynı zamanda iklim değişikliğinin hafifletilmesi ve ayak uydurulmasına arazi kullanım uygulamalarının katkılarını sağlayarak 2015 Paris İklim Değişikliği Konferansında ilerleme kaydetmeleri de beklenilmektedir.

Çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklık, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünya çapında ki 169 ülkeyi etkilemektedir. Her yıl yaklaşık 24 milyar ton verimli toprak dünya üzerinde erozyona uğramaktadır. Türkiye, arazi korumaya ilişkin yasa sahibi olan dünyada ki ender ülkelerden biridir.

Almanya, Bonn’da devam eden CRIC 13 toplantısı, COP 12 için hazırlanmaktadır. CRIC, tarafların üstlendikleri çalışmanın raporlarını gözden geçiren Sözleşmenin bağlı organıdır. Buluşlara dayanarak COP 12’nin göz önünde bulundurduğu izleme eylemlerini önermektedirler ve bunların üzerinde harekete geçerler.

CRIC 13 Cuma 27 Mart tarihinde sona erecektir.