22 Mart Dünya Su Günü Öğrencilerimizle Birlikte Coşku İçinde Kutlandı

31.3.15

22 Mart Dünya Su Günü Öğrencilerimizle Birlikte Coşku İçinde Kutlandı


Bakanlığımız Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüzün faaliyet alanına giren konularda (Ülkemiz su kaynaklarının korunması, suyun kalite ve miktar açısından iyileştirilmesi, su tasarrufu, taşkın ve kuraklık ile mücadele, küresel ısınma ve iklim değişikliği, vb.) öğrencilerde farkındalık yaratmak ve su ile ilgili konuların önemini kavramalarını sağlamak, su tasarrufu yapmayı, suyun daha etkin korunması gerekliliğini öğrenmelerini ve bu bilgilerin eyleme dönüşmesini, alışkanlık haline getirerek bilinçli su tüketicisi olmalarını hedefleyen bir protokol imzalanmıştır.Söz konusu protokolün amacına uygun olarak, Bu yıl 22 Mart Dünya Su Günü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce Ankara’daki ilkokullar arasında resim yarışması düzenlenerek kutlandı. Yarışmaya katılan eserlerde “Su tasarrufu, Su kirliğinin önlenmesi, Taşkın, Kuraklık, İklim değişikliği v.b.” konular vurgulandı.

Ankara’nın farklı okullarından yarışmaya katılan eserler Milli Eğitim Bakanlığı resim öğretmenleri tarafından oluşturulmuş jüri tarafından değerlendirilip derecelendirilmiş, dereceye giren resimler 22 Mart Dünya Su Günü kutlamaları kapsamında Haliç Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günü etkinliklerinde İstanbul’da sergilenmiştir.

Yarışmanın ödül töreni ise Ankara’da yapılmıştır. Ödül Törenimize Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sedat KADIOĞLU, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali KINACI, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin TAŞ ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün değerli yönetici ve personeli katılım sağlamış olup, söz konusu yarışmada ödül alan öğrencilerimiz, ödül kazanan öğrencilerimizin öğretmenleri ve velilerinin de katılımı ile Bakanlığımız toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir.

Törenimiz, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sedat KADIOĞLU’nun günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmalarının ardından resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizin ödüllerinin taktim edilmesi ile devam etmiştir.

İlkokullar arası resim yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrencilerimize ödül olarak dizüstü bilgisayar verilmiş olup, yarışma birinci olan öğrencimiz Eray OLCAY’ın (Ayaş/Gazi İlkokulu) ödülü Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali KINACI tarafından verilirken, Resim yarışması ikincisi İrem ASİL’in (Kızılcahamam/Perihan ERDOĞAN İLKOKULU) Ödülü Su Yönetimi Genel Müdür Yardımsı Hüseyin AKBAŞ tarafından, resim yarışması üçüncüsü İlke İPEKÇİ’nin (Eryaman/Bahar İlkokulu) ödülü ise Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Abdurahman ULUIRMAK tarafından verilmiştir.

Törenimiz, değerli misafirlerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimizin günün anlam ve önemi ile ilgili görüşleri ve düşünceleri alınarak nihayetlendirilmiştir.