UNCCD COP 12 HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA BAKANLIĞIMIZ VE ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

25.6.15Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (UNCCD COP12) 12-23 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecektir. Konferansın Ankara’da düzenlenecek olması hasebiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) katılım ve katkısı önem arz etmekte, Konferans öncesi hazırlıkların beraberce yürütülmesi ve Konferans esnasında da beraberce hareket edilmesinin Ülkemiz ve konu açısından son derece faydalı olacağı düşünülmektedir.

Bu amaçla; Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi AKCA ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım BALCI arasında 25.06.2015 tarihinde İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

Genel Sekreter Asım BALCI böyle büyük bir organizasyonun Ankara’da olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir. Belediye Başkanı İ. Melih GÖKÇEK’in göreve geldiğinden bu süre zarfına kadar Ankara’da yeşil alanların artırılmasına yönelik çalışmaların arttığını bu konuda hassas olduklarını dile getirmiştir. Ayrıca bu konferansta ilk defa yer alacak Yerel Yönetimler Forumu konusuna değinmiş ve bunun yerel yönetimler ve Ankara açısından önemini belirtmiştir.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi AKCA COP 12 konferansının hazırlıklarının en iyi şekilde devam ettiğini bu aşamada Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Konferans öncesi hazırlıkların beraberce yürütülmesi ve Konferans esnasında da beraberce hareket edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirmiştir.

Bakanlığımız Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi AKCA Bu konferansın BM’nin önem verdiği en üst düzey toplantılarından biri olduğunu vurgulayarak böyle bir konferansın Ankara’da olması ve buradan çıkacak kararların UNCCD COP 12, akabinde Fransa’nın Paris kentinde gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) COP 21’e çıktılar sunacak olması dolayısıyla ehemmiyet ve önem arz ettiğine değinmiştir.

Yerel Yönetimlerin Çölleşme ile Mücadeledeki Rolü’nün bu konferansta kalıcı olacak en önemli çıktılardan biri olduğu, bunun yanı sıra BM’lerin çölleşme kavramını genişleterek arazi bozulumunun nötrleşmesi konusunu gündeme getirdiği ve bu bağlamda hazırlanan Ankara İnisiyatifi’nin de en önemli çıktılarından olduğunu vurgulamıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Bugüne Kadar Yapılan Görüşmeler
  • Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı 12-23 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecektir. Daha önceki Konferanslar dikkate alındığında buraya 5-10.000 civarında bir katılım olacağı değerlendirilmektedir.


  • Mahalli seviyede bu konferansın en önemli iki paydaşı; Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliği olacaktır.


  • Konuyla ilgili bilgi vermek üzere ÇEM Genel Müdürlüğünden bir heyet 25 Aralık 2014 Perşembe günü Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selma OKUROĞLU ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ramazan KABASAKAL ile görüşmüştür.


  • UNCCD İcra Direktörü-BM Genel Sekreter Yardımcısının Sayın GÖKÇEK ile görüşmeyi arzu ettiğine dair yazımız 29 Aralık 2014 tarihinde Belediye Başkanlığına gönderilmiştir.


  • Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU 30 Aralık 2014 tarihinde Belediye Başkanı ile bizzat görüşmüştür.