SUEN Afrika Su ve Atıksu Eğitimleri...

13.7.15

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Türkiye Su Enstitüsü (SUEN), farklı kıtalardan gelen heyetlere verdiği su ve atık su sahasındaki eğitim programlarını devam ettiriyor. Su ile alakalı geleceğe yönelik yapılacak çalışmaların yönlendirilmesi ve takip edilmesi, ülkemizin kısa ve uzun dönemli su yönetimi stratejisinin geliştirilmesi, su yönetimi ile ilgili görev yapmakta olan kurum ve kuruluşlar arasında eşgüdüm sağlanmasına yönelik bilgi üretilmesi maksadıyla İstanbul’da 2011 yılında kurulan SUEN’in vazifeleri arasında ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim programları düzenlenmesi de bulunuyor.


Bu maksatla, kurulduğundan bu yana, SUEN, 3 farklı kıtadan, 20’yi aşkın ülkeden gelen 400’den fazla su ve atık su uzmanına yönelik muhtelif konularda eğitim programları düzenledi. Bunlar arasında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) destekleriyle Bakanlığımızın yüksek önem verdiği coğrafyalardan olan Afrika’ya verilen eğitim programları da yer alıyor. Bu kapsamda, aralarında birçok dost Afrika ülkesine su sektöründe planlama, havza yönetimi, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin tasarımı ve işletilmesi,yeraltı sularının idaresi,içme suyu ve atık su şebekelerinin yönetimi gibi çeşitli konularda eğitimler başarıyla verildi. Eğitim süresince katılımcılar İSKİ’ye bağlı arıtma tesislerini yerinde inceleme imkânı da buluyor.


En son Çad ve Cibuti’nin sudan sorumlu muhtelif kurumlarından oluşan 12 kişilik heyete 15-19 Haziran Tarihleri arasında su ve atık su yönetimi konusunda SUEN' de eğitim verildi. İSKİ Ataköy İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisini yerinde gören heyete program sonunda katılım belgeleri takdim edildi.


SUEN’in TİKA ile işbirliğinde Afrika su idarelerinin kapasite geliştirmelerine yönelik olarak verdiği teknik eğitim desteğinin artarak devam ettirilmesi hedeflenmektedir.SUEN’in bugüne dek eğitim sağladığı Afrika ülkeleri:


·Cibuti

·Çad

·Etiyopya

·Gambiya

·Gana

·Güney Sudan

·Kenya

·Malavi

·Nijerya                                           

·Ruanda

·Senegal

·Somali

·Sudan

·Tanzanya

·Uganda