4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü...

05.10.15

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanuna dayanan yönetmelik kapsamında, hayvanların rahat yaşamalarını,hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmaları ile her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak maksadıyla gerekli çalışmalar devam ediyor.

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 2012 yılından itibaren yapılan çalışmalar kapsamında; 2012 yılında Bakanlık, sivil toplum örgütleri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırlanan kamu spotunun halen ulusal kanallarda yayınlanmasıyla konuyla ilgili duyarlılık gelişmesi amaçlanıyor. Ayrıca yine 2013 yılında hazırlanan, “Can Dostlarımız” kamu spotu da ulusal kanallarda yayınlanmaya devam ediyor. Ayrıca 2015 yılı içerisinde, konuyla ilgili 2000 adet masa takvimi basılarak dağıtımı yapıldı.

 

“Onlar bize emanet” kampanyası ile ilgili Bakanlık tarafından hazırlanan pankart ve posterler, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle tüm illere dağıtıldı.


2013 yılında hayvan bakımevi yapımı maksadıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesine 2 milyon 590 bin TL, Trabzon Büyükşehir Belediyesine 2 milyon 400 bin TL ödenek aktarıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait bakımevi hizmete girmiş olup,Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait bakımevinin ise 2015 yılı sonunda hizmeteaçılması planlanıyor.

  

“Sokak Hayvanları Rehabilitasyonu Projesi” kapsamında, hayvanların kayıt altına alınması ve izlenmesi maksadıyla 1 milyon TL ödenek ayrılarak, bu kapsamda 350 adet mikroçip okuyucu, 122 bin 500 adet mikroçip ve enjektörü, 132 bin 279 adet kulak küpesi alınarak hayvan bakım evlerine ücretsiz olarak dağıtımı yapıldı.

  

2014 yılında “Sokak Hayvanları Rehabilitasyonu Projesi” kapsamında hayvan bakımevi yapımı maksadıyla belediyelere 7 milyon TL ödenek tahsis edildi.

Bakanlık tarafından, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yapılan çalışmaların izlenmesi ve sokak hayvanlarının kayıt altına alınması maksadıyla Yaban Hayatı Bilgi Sistemi (YABİS) veritabanı oluşturuldu.

  

Orman ve Su İşleri Bakanlığı hayvan haklarının korunmasında “Koru ve Yaşat” temel ilkesi ile yürütülen çalışmalar kapsamında 2014 yılında; 165 bin 240 adet aşılama, 132 bin 433 adet kısırlaştırılma, 150 bin 070 işaretlenme ve 25 bin 040 adet sahiplendirme işleme gerçekleştirdi.

2015 yılının ilk 6 aylık döneminde ise; 70 bin 817 adet aşılama, 59 bin 159 adet kısırlaştırılma, 55 bin 354 işaretlenme ve 13 bin 971 adet sahiplendirme işlemi gerçekleştirildi.

 

2015 yılında Bakanlıkça ülke genelinde, sokakta yaşayan hayvanların aç ve susuz kalmalarını önlemek için “Bir kap su da sen ver” kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda, yurt genelinde dağıtılmak üzere mama ve su kabı temin edilebilmesi maksadıyla, bağlı Bölge Müdürlüklerine yaklaşık 435 bin TL değerinde ödenek tahsis edildi. Böylece, 100 bin adet su ve mama kabı yaptırılarak, ücretsiz olarak STK’lar ve yerel hayvan koruma görevlileri aracılığı ile dağıtımı gerçekleştiriliyor. 

 

2015 yılında İzmir İline ve XV. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan illerdeki beslenme odaklarına yerleştirilmek üzere, otomatik yem ve su makinası temin edilmesi maksadıyla, ilgili Bölge Müdürlüklerine yaklaşık 65 bin TL ödenek tahsisinde bulunuldu.

  

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde de; Hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte özveri ile çalışmaya, bu konuda yapılan faaliyet ve başarılı işlerin artarak sürdürülmesi için destek vermeye devam ediyor.