Bakan Eroğlu Bingöl'de

02.10.09

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısını gerçekleştirmek için Bingöl’e gelen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplantıdan önce bazı inceleme ve ziyaretlerde bulundu.
Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay’ı makamlarında ziyaret eden Bakan Eroğlu, bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada yaptığı konuşmada Bingöl’e sadece ziyaret için gelmediğini dile getiren Eroğlu, bakanlık ve bakanlığa bağlı kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmaları incelemek ve İl Koordinasyon Kurulu Toplantısını gerçekleştirmek için buradayız dedi.Bingöl’e ilk defa gelmediğini söyleyen Bakan Eroğlu, hükümet tarafından bölgeye büyük destek verildiğini ve bakanlığının da birçok çalışmayı gerçekleştirdiğini, 12 tane taşkın koruma tesisinin yapıldığını ifade etti. Asıl çalışmaların ağaçlandırma alanında yapılacağını belirten Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, burada bulunan bozuk orman alanlarının ve ağaçlandırılabilecek hazineye ait arazilerin tespit edilerek yöre halkına gelir getirecek şekilde 49 yıllığına fidanı da dâhil olmak üzere ceviz bahçesi olarak verileceğini kaydetti. Türkiye’de ilk defa Bingöl’de başlatılacak bu çalışmanın Bingöl Valiliği tarafından yürütüleceğini söyledi.İl Koordinasyon Toplantısından sonra kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Eroğlu, bölgede rüzgâr potansiyelinin oldukça fazla olduğunu buraya rüzgâr santrali kurmak isteyen işadamlarına Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından her türlü desteğin verileceğini vurguladı. Toplantıda Bingöl’ün acil ihtiyaçlarının ele alındığını ifade eden Bakan Eroğlu, söz konusu ihtiyaçların giderilmesi için çalışmaların başlatıldığını belirtti.


Bingöl ziyaretinde Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Solhan ilçesindeki Turnalar Gölünde bulunan Yüzen Adaları da gezen Bakan Eroğlu, buranın bütün dünyaya tanıtılması gerektiğini söyledi. Gölde hareket eden adalara çıkan Eroğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan yüzen adaların turizme kazandırılması için proje hazırlığı yapıldığını bildirdi.
Kara parçasının yüzdüğünü ifade eden Bakan Eroğlu, ''Bingöl'deki Yüzen Adalar, dünyada örneği nadir bulunan enteresan bir ada. Burayı dünyaya tanıtmamız lazım. Çok enteresan adalar, hareket halinde, yüzüyor. Burası için özel bir proje hazırlıyoruz. Seyir terasları, yürüme alanları, oturma mekânları, gözetleme kuleleriyle burayı turizme açacağız, tanıtacağız. Bingöl'e gelenlerin rahat nefes alması, burayı tanıması, bu güzel tabiat hadisesini görmesi açısından çok faydalıdır. Bu, Bingöl için ekonomik katkı sağlayacak önemli bir turizm projesidir.'' diye konuştu.