Bakan Eroğlu Bitlis'te

02.10.09

Bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Bitlis’e gelen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Nurettin Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Bakan Eroğlu, burada yaptığı açıklamada Bitlis'in bir kültür ve tarih şehri olduğunu ve şehirde yapılacak çok çalışma olduğunu söyledi.

Hükümetin Bitlis'te çok büyük önem verdiği çalışmalar olduğunu vurgulayan Eroğlu, ''Burada kentsel dönüşüm çalışması yapılacak. Bu bakımdan Bitlis Deresi'nin eski güzelliğine kavuşturulması gerekir. Aynı zamanda şehirde yapacak çok çalışma var. Bitlis'te dükkanları gezdik. Burada vatandaşımızı mağdur etmemiz söz konusu değil. 1974 yılında Bitlis'e geldim.O zaman da Bitlis'te dükkanlar dere üzerindeydi'' dedi.
Bitlis Deresini ıslah edeceklerini ifade eden Bakan Eroğlu, dere ıslahı çerçevesinde yapılacak çalışmalarda, vatandaşı mağdur etmeyeceklerini belirterek:''Sanki bazıları işi provoke ediyor. Dere üzerindeki dükkanların kaldırılacağını söylüyor. Öyle bir şey yok. Vatandaşımıza çok güzel mekanlar, bir çarşı, iş merkezleri oluşturmadan dere üzerindeki iş yerlerini yıkmak söz konusu değil'' diye konuştu.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, şehrin Rahva bölgesine doğru açıldığını, burada üniversite kurulduğunu, Devlet Su İşleri (DSİ) şubesinin, yeni binaların ve okulların buraya yapıldığını anlatarak:''Neticede Bitlis'in bir şekilde açılması lazım. Keşke daha önce o tarafa doğru açılsaydı. Şimdi biz burada TOKİ'yi devreye soktuk. Başbakanımız özel talimat verdi. ‘Vatandaşları mağdur etmeden burada çok iyi iş merkezleri yapın’ dedi. Bunlar yapıldıktan sonra iş yerlerini taşımak istiyoruz'' dedi.

TOKİ’nin kentsel dönüşüm çerçevesinde, Bitlis'e yeni iş merkezleri inşa edileceğini de belirten Veysel Eroğlu, ''DSİ'ye talimat verdim. DSİ dere için çok güzel bir proje hazırlayacak. Tarihi köprüler ortaya çıkacak. Burasını bir tarih ve kültür merkezi haline getirmemiz lazım. Dere ıslahı çerçevesinde atık su kolektörleri de yapılacak'' diye konuştu.
Bitlis Deresi'ne çöp atıldığını, geçmişte şehirde çöple alakalı çalışma yapılmadığını söyleyen Eroğlu, Bitlis Belediye Başkanının bu konuda çalışkan olduğunu belirtti.
Bakan Eroğlu, çalıştıktan sonra Bitlis'i çok güzel hale getirmenin mümkün olduğunu ifade ederek, ''Burada tarihi eserleri ortaya çıkartırsak muhteşem bir şey olacak. Bitlis'te artık çöpler düzenli bir şekilde toplanmaya başladı. Katı atık bertaraf tesisi de kurulacak. Neticede bu dereden berrak sular akacak. Bu kolay bir iş değil. Ama azim ve kararlılıkla bunu başaracağız'' dedi.
Bölgede baraj, gölet, içme suyu meselesinin çözülmesi, sulama suyu, taşkın koruma tesislerinin yapılması gerektiğine de değinen Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:
''Bu çerçevede bir takım tesisler yaptık. Bitlis'te 13 adet hidroelektrik santralini değişik yerlerde kuracağız. Burası aynı zamanda enerji üretim merkezi olacak. Ahlat Ovakışla'da, benim de çok yakından takip ettiğim muazzam bir sulama sistemini kurduk. Hizan Küçükköy Gölet’ini de büyük ölçüde bitirdik.

Ağaçlandırma Çalışmaları

Bitlis'te ağaçlandırmaya çok büyük önem veriyoruz. Hükümetimiz döneminde şehirde 5 bin 770 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yaptık. 2008 yılında da bin 900 hektar planlamıştık. O çalışma tamamlandı. Bitlis'e 861 bin adet fidan dikildi. 2009 yılında da 2 bin 50 hektar da çalışma yaparak, 2 milyon 147 bin adet fidan dikmeyi planlıyoruz. ''

Van Gölü

2007 yılında Van Gölü kirliliği için bütün bilim adamlarını topladıklarını belirten Eroğlu, göldeki en büyük kirliliğin Van şehrinin atık sularından kaynaklandığı söyledi.

Bu konuda Van Belediyesine gerekli desteği verdiklerini açıklayan Bakan Eroğlu:

''Bunun için projeler hazırladık. Tatvan'ın göle akıttığı atık sular çözülürse, Van Gölü'nün kirlenme sorunu giderilecek. Ayrıca göle akan derelerin de ıslah edilmesi gerekiyor. Çöpler de düzgün toplanırsa, kirlenme sorunu ortadan kalkacak. Gölün kirlenmesi birkaç sebepten kaynaklanıyor. Göl civarındaki yerleşim yerlerinin atık suları, kanalizasyon sistemi olmadığı için göle akıyor. Ayrıca çöpler göle gidiyor. Civarda lüzumsuz aşırı gübre kullanımı var. Bu gübre de göl suyuna karışıyor. Bunu Tarım ve Köy İşleri Bakanlığıyla koordine edersek, bu problem çözülecek'' dedi.

Bitlis İline Yapılan Yatırımlar

Hükümetin Bitlis’te yaptığı yatırımlara da değinen Eroğlu, 4 devlet hastanesi, 1 sağlık merkezi, 2 sağlık ocağının hizmete açıldığını ve şehre 126 trilyonluk tarım desteği verildiğini ifade ederek: ''Milli Eğitim Bakanlığımız burada, valiliğimizin de desteğiyle 886 dersliğin yapımını tamamladı. Ayrıca 4 bin 811 bilgisayar okullara dağıtıldı. 451 okula ADSL bağlantısı yapıldı. 2007 yılında Başbakanımızın talimatıyla, burada Bitlis Eren Üniversitesi kuruldu. Mevcut meslek yüksek okulları ve kurulan fen edebiyat fakültesi Bitlis'e hayat verecek'' diye konuştu.
Bakan Eroğlu, 2002 yılına kadar Bitlis'te sadece 19 kilometre bölünmüş yol olduğunu, 2003-2008 yılına kadar kente 129 kilometre duble yol yapıldığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine ''Özellikle Bitlis'e çok büyük önem verin'' diye talimat verdiğini de hatırlattı.

İl Koordinasyon Toplantısı

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, başkanlığında İl Koordinasyon Kurulu Toplantısını gerçekleştirildi.

Koordinasyon toplantısının ardından, değerlendirme yapan Bakan Eroğlu, Bitlis için özel bir hedef konulması gerektiğini söyledi.
Bakanlık olarak Bitlis'e gerekli önemi verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu: ''Toplantı çok verimli geçti. İlgili birimlerdeki arkadaşlarımız gerekli notları aldı. Şimdiye kadar hükümetimiz Bitlis'te pek çok çalışma gerçekleştirdi. Bitlis merkezde, ilçelerinde, beldelerinde ve köylerinde daha yapılacak çok çalışma var. Bitlis'te içme suyu sorununun kökten çözülmesi ve Bitlis Deresi'nin ıslahı gerçekten çok önemli. Bitlis'te kentsel dönüşüm planlaması yaparak, buradaki iş yeri sahiplerini mağdur etmeden, yeni muhteşem iş yerleri ve çarşılar oluşturarak derenin üstünü açmak gerekiyor. Bunun ardından dere kenarını özel ve tarihi dokuya uygun taşlarla döşemek ve çevresini mesire alanı olarak düzenlemek gerekiyor. Merkezi yönetimimiz ve mahalli idarelerle birlikte çalışarak, Bitlis'i kalkındırmak gerekir.''
''Başbakan'ın talimatıyla, TOKİ ve Bitlis Belediyesi, Valilik, Devlet Su İşleri (DSİ) ile birlikte yaklaşık 60 yıldır sürüncemede kalan dere ıslahı sorununu çözmek için kesin talimat aldıklarını'' anlatan Eroğlu, dere ıslah projesinin ihalesini yaptıklarını belirtti.

Dere Islah Projesi'nin, sadece taşkından korumak maksadıyla yapılmayacağını belirten Bakan Eroğlu, ''Estetik manada da Bitlis'e bir tarihi eser kazandırıyormuşuz gibi, bu dereyi ıslah etmek için kolları sıvadık. Bitlis'in bir kültür, eğitim ve turizm merkezi olması gerekiyor. Ben de buranın bir gönüllüsü olarak, çalışmaları bizzat takip edeceğim'' diye konuştu.

Taşkın korumalarına karşı Ahlat, Tatvan, Adilcevaz ve diğer yerleşim alanlarında planlamaların yapılması gerektiğini aktaran Eroğlu, Bitlis'e gelmeden önce programda olmamasına rağmen, kentteki 3 dere yatağının ıslahını ek programa aldıklarını, DSİ'nin burada geniş bir çalışma yapacağını söyledi.

Bitlis'in orman varlığı açısından zengin bir il olmadığını bildiren Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: ''Ağaçlar bittikten sonra kayalar yukardan aşağıya yuvarlanıyor. Bunun önünü alacak hiç bir kuvvet yok. Bunun çözümü ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarıyla olur. Bu konuda el birliğiyle bir seferberlik yapalım. Hatta bazı yerlerde gelir getirici fidanlar dikelim.''

Bitlis Katı Atık ve Bertaraf Tesisi'nin bir an önce kurulması gerektiğini bildiren Eroğlu, bu tesise Ahlat ve Adilcevaz ilçe belediyelerinin de dahil edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bitlis'te rüzgar enerjisi potansiyelinin bulunduğunu da ifade eden Eroğlu, rüzgarda temiz enerji potansiyelinin olduğunu, bu konuda detaylı olarak hazırlık yapacaklarını ve potansiyeli en yüksek olan bölgeleri belirleyeceklerini kaydetti.

Yöredeki Göllerin Önemi

Bitlis'teki Nemrut Krater Gölleri'nin çok önemli olduğunu, bu alanla alakalı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak bir planlama yapılacağını belirten Eroğlu, önümüzdeki yıl göllerin ve çevresinin tanıtımı için bir seferberlik yapacaklarını dile getirdi.
Van Gölü'nü korumak için atık su arıtma tesisleri yapmak gerektiğini ifade eden Eroğlu, şunları aktardı:

''Bu çerçevede belediyelerin atık su bedellerini de alması gerekiyor. Hükümet, bunların altyapısını destekliyor. Kirlenen bir gölün temizlenmesi çok zor. Bunların sorumluluğu belediyelere ait. Van Gölü'yle ilgili bir çalışma yaptık. Atık su arıtma tesisi inşaatları yapımında, İller Bankası'nın yanı sıra, biz de hibe destek verelim diye söz verdik.''

Koordinasyon toplantısı neticesinde ortaya çıkan hususları birer zabıt halinde toplayacaklarını açıklayan Bakan Eroğlu, bunların takibini öncelik sırasına göre yapacaklarını bildirdi.