DMİ Genel Müdürlüğü Yüksek Performanslı Bilgisayar Sistemi ve Kalibrasyon Merkezi Bakan Eroğlu Tarafından Hizmete Açıldı

02.10.09

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen merasimde, meteorolojik verilerin hızlı elde edilmesinde kullanılacak yüksek performanslı bilgisayar ile meteorolojik araçların kalibre edileceği kalibrasyon merkezinin açılışını gerçekleştirdi.


Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü çalışmalarında kullanılmak üzere saniyede 3.4 trilyon işlem yapan bir bilgisayar sistemi kurulduğunu belirterek geçmişte kullanılan makinelerle bir günde alınan sonucun artık bir saatte alınacağını kaydetti.

Yüksek performanslı bilgisayarın meteorolojinin gerçekleştirmeyi planladığı, ''dünyada ilk on meteoroloji teşkilatı arasına girme'' hedefine ulaşmasında yardımcı olacağını belirten Eroğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazların büyük faydalarının görüldüğünü kaydetti.

Bu cihazların özellikle orman yangınlarına müdahalede kullanıldığını anlatan Bakan Eroğlu, ''Öyle bir noktadayız ki, ben de, Orman Genel Müdürü de yangınlara müdahale eden araçları odalarımızdan takip edebiliyoruz. Bütün orman alanlarının durumunu görebilecek teknolojiye sahibiz'' diye konuştu.


Devlet Su İşlerinde de bu tip teknolojiler kullanıldığına dikkati çeken Eroğlu, orada da barajların ve göletlerin durumlarının sürekli izlenebildiğini vurguladı.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün teknolojiyi geliştirme konusunda hızlı bir adım attığını belirten Eroğlu, kurumun hava tahminlerinde yüzde 90'a varan tahmin oranıyla takdir topladığını söyledi.
Eroğlu, çiftçilere yönelik verilen, ''zirai don uyarı sistemi '' ile havaalanlarında kullanılan meteorolojik sistemler hakkında da bilgi verdi.


Orman yangınları ile ilgili erken uyarı sisteminin bu yıl çok verimli çalıştığını dile getiren Eroğlu, Türkiye'nin Meteorolojinin de yardımıyla Akdeniz havzasında yer alan ülkeler arasında yanan alanın azlığı açısından çok iyi durumda olduğunu kaydetti. ''Bunu Meteorolojinin sağladığı erken uyarı sistemine borçluyuz'' diyen Eroğlu, kurumun çalışmalarıyla gurur duyduğunu ifade etti.
Büyük hedefleri olmayan ister kurum ister devlet olsun her şeyin tarih sahnesinden silinmeye mahkum olduğunu belirten Eroğlu, ''Küresel ısınma sebebiyle meteorolojik parametrelerde değişiklikler yaşanıyor. Bir bölgeye 4-5 ayda düşecek yağmur 48 saatte düşüyor. Burada erken uyarı sistemi önem kazanıyor. İşte, DSİ ve Meteoroloji bu sistemi geliştirmek için yoğun çaba sarf ediyor'' dedi.Yüksek performanslı bilgisayarın geçmişte kullanılan cihazlardan 42 kat daha hızlı işlem yapabildiğine dikkati çeken Eroğlu, ''Teknoloji nereden nereye geldi. Biz üniversite öğrencisiyken hesaplarımızı sürgülü hesap makineleriyle yapardık. İşte oradan buraya geldik. Bugün Meteorolojiye saniyede 3.4 trilyon işlem yapan süper bir bilgisayar kuruyoruz. Bu çok kısa sürede gerçekleşti'' dedi.
Açılışı yapılacak kalibrasyon merkezine de değinen Eroğlu, ''Biz mühendisler iyi biliriz ki, ölçümde kullanacağınız aletler kalibre edilmemişse sonuçlar da yanlış olur. Cihazlar ne kadar modern olursa olsun. Bu nedenle bu kalibrasyon merkezini çok önemsiyorum'' diye konuştu. Eroğlu, Meteoroloji'nin Türkiye'nin bulunduğu bölgede önemli bir eğitim merkezi haline geldiğine de değindi.


Bakanlık bünyesinde kullanılan 4 meteorolojik radarın büyük fayda sağladığını belirten Bakan Eroğlu, 6 radar daha kurulması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar da yüksek performanslı bilgisayarın Türkiye'nin birinci, Avrupa'nın da ikinci en kapasiteli bilgisayarı olduğunu söyledi.

Bilgisayar sayesinde hizmet verilen sektörlere, daha kaliteli veriler ulaştırabileceklerini anlatan Çağlar, cihazın erken uyarı sisteminin geliştirilmesinde de kullanılacağını ifade etti.


Meteorolojide doğru ölçümlere ancak kalibre edilmiş cihazlarla ulaşılabileceğini vurgulayan Çağlar, ''Dünya çapında bir kalibrasyon merkezi kurduk. Diğer ülkelerde kullanılan cihazlar ile sağlık gıda ve tarım alanlarında kullanılan cihazlar da burada kalibre edilebilecek'' dedi.