Bakan Eroğlu Afyonkarahisar'da...

02.10.09

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ramazan Bayramını geçirmek ve çeşitli etkinliklere iştirak etmek üzere geldiği Afyonkarahisar’da bayramın ikinci günü ilk olarak Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Seydiler Beldesi Baraj Gölüne yavru sazan balığı bırakılması merasimine iştirak etti.


Kasaba halkıyla bir süre sohbet eden Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, geçen yıl buraya balık bırakmaya geldiğinde vatandaşlara o balıkları birlikte tutup yiyeceğiz diye söz verdiğini ve bu sözü yerine getirmek için tekrar geldiğini söyledi.

Seydiler Baraj Gölüne 5 bin yavru sazan balığı bırakan Eroğlu yılsonuna kadar Afyonkarahisar’da ki göl ve göletlere 215 bin yavru balık bırakılacağını ifade etti. Bırakılan balıklarla birlikte yöre halkının daha çok balık elde edeceğini söyleyen Bakan Eroğlu burada yaşayan insanların aileleri ile birlikte dinlenecekleri ve isterlerse spor yapabilecekleri bir alan oluşturulması için de gerekli talimatı verdiğini belirtti.


Buradan Afyonkarahisar’a geçen Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Elazığ’da el bombasının patlaması sonucu şehit olan Ali Osman Altın’ın Büyükkalecik Beldesinde yaşayan ailesini ziyaret etti.


Şehit ailesi ile bir süre sohbet eden Bakan Eroğlu, gerek ailenin gerekse belde halkının sıkıntıları ile yakından ilgileneceğini söyleyerek beldeye Şehit Ali Osman Altın’ın adının verileceği ormanlık alan ve mesire yeri yapılacağını kaydetti.


Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, bayramın üçüncü günü ise Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde bayramlaşma merasimine iştirak etti. Kaymakam Eyüp Çalışır’dan ilçenin problemleri hakkında bilgi alan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin yaşanan küresel ekonomik krizi yılsonuna kadar atlatacağına inandığını, yatırımların daha da artacağını söyledi. Bakan Eroğlu ekonomik krizin ABD ve Avrupa ülkelerindeki bazı bankaların batmasıyla ortaya çıktığını ve gece gündüz çalışarak bu krizin aşılacağına inandığını ifade etti.

 

Türkiye’nin büyük bir ülke olduğuna işaret eden Eroğlu, ''Biz daha büyüklüğümüzün farkında değiliz'' dedi. Türkiye'nin dünyada en büyük ekonomiye sahip ülkeler arasında 17. sırada yer aldığını belirten Eroğlu, şanlı bir tarihe sahip Türkiye'nin hedefinin ise ekonomisi en güçlü ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu belirtti.Ortaöğretim sıralarında arkadaşları arasında Türkiye'yi ''3 tarafı denizlerle, 4 tarafı düşmanlarla çevrili bir ülke'' olarak tabir ettiklerini söyleyen Eroğlu, Türkiye'nin komşularıyla dostluklarını pekiştirdiğini belirtti. Bakan Eroğlu,
''Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimi ile Suriye ile vizeler kaldırıldı. Şimdi güzel bir ticaret gelişiyor. Diğer taraftan Irak heyetinin ziyaretinde, 40 değişik iş birliği anlaşması imzaladık. İhracatımız 132 milyar dolara boşuna çıkmadı. Küresel krize rağmen ihracatımız devam ediyor. Bizi güzel bir gelecek bekliyor. 21. yüzyılın yıldız devletlerinin birisi de kesinlikle Türkiye olacaktır. Bunun için de hep birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz.'' diye konuştu.


Türkiye'nin bölünerek, parçalanarak hiçbir şeyi başarmasının mümkün olmadığını vurgulayan Eroğlu, ''Sayın Başbakanımızın üzerinde çalıştığı 'demokratik açılım' projesi var. Bu 72 milyonun birlik ve beraberliğinin daha da pekiştirilmesinin projesidir. Milli birlik projesidir. Ama bazıları bunun farkında değil. 72 milyon biz kardeşiz. Hep birlikte büyük hedeflere doğru ilerleyeceğiz. 'Demokratik açılım' projesi, başkalarının anlattığı gibi değil, tamamen bizim işaret ettiğimiz gibi milli birlik, beraberlik, kardeşlik projesidir. Bunu başka yönlere çekmek vatana ihanetlik olur. Biz, tek bayrak, tek vatan, tek millet diyoruz. Başka bir şey demiyoruz ki'' dedi.