Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu İzmir'de

02.4.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir programı çerçevesinde Valiliği ziyaretinde hem hükümetin, hem de bölgenin insanı olarak İzmir'e çok büyük bir önem verdiğini söyledi.

 

Bakan Eroğlu, İzmir'in dünyaya açılan kapı olduğunu, hükümet olarak şehirde yapılanları yakından takip ettiklerini dile getirdi.

 

''2010'u hamle yılı olarak ilan ettik'' diyen Bakan Eroğlu, bugün Gediz Projesi’nin bir adımı olarak Menderes Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılışını gerçekleştireceklerini hatırlattı.

 

Türkiye'deki 26 havzanın üçünün İzmir ve çevresinde yer aldığını, bunlar arasında bilhassa Gediz'in kurtarılmasının ayrı bir önemi olduğunu ifade eden Eroğlu, projenin İzmir ayağının 2010 sonuna kadar tamamlanacağını, diğer yerleri de yakından takip ettiklerini ifade etti.

 

Bakan Eroğlu, projeye Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinden üçte bir oranında katkıda bulunma kararı aldıklarını da vurguladı.

 

Bölgedeki katı atık tesisleri sorununu çözdüklerini, dereleri sadece atık suların değil katı atıkların da kirlettiğini belirten Eroğlu, ''Çevre konusunda gerçekten çok güzel adımlar atıldı. En başta da Gediz'i mutlaka kurtaracağız. Valimizle konuşmamızda, Küçük Menderes'e de el atalım diye konuştuk. Bu konuda bir eylem planı hazırlayacağız. Gediz'de hedefe kilitlendik, inşallah Küçük Menderes'te de hedefe kilitleneceğiz. Burası için bütçemizden projenin üçte biri oranında destek vereceğiz'' diye konuştu.

 

 

Yanan Alanlar Ağaçlandırılıyor

 

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, İzmir'deki ağaçlandırma, bozuk ormanların ıslahı ve erozyonla mücadele konularında büyük başarılar sağlandığını anlatarak, şehrin özel ağaçlandırma alanında Türkiye birincisi olduğuna dikkati çekti.

 

Geçen yıl çıkan yangınla büyük zarar gören Seferihisar orman alanına son ağaç dikiminin 21 Mart günü gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Eroğlu, ''Yanan alanlarla alakalı çeşitli polemikler yaşanıyor zaman zaman. Ama şu kesin bilinmeli, bir santimetre dahi orman alanının işgal edilmesi mümkün değil. Çünkü bu alanları uydudan kontrol ediyoruz. Orman işgaline hükümetimiz döneminde son verilmiştir'' dedi.

 

Bakan Eroğlu, orman yangınlarını önlemede, Türkiye'nin çok önemli mesafeler kat ettiğini, geçen yıl İspanya'da 350-400 bin hektar, Fransa'da 150 bin hektar, Yunanistan'da 350 bin hektar orman alanının yandığını belirterek, Türkiye'de bu miktarın 5 bin hektar, İzmir'de bin 500 hektar olduğunu, yanan alanların 10 katı kadarının da ağaçlandırıldığını belirtti.

 

DSİ'nin İzmir ve çevresinde yaptığı yatırımları örneklerle ifade eden Bakan Eroğlu, Seferihisar, Bakırçay, Kınık, Menderes, Değirmendere, Karaburun, Mordoğan sulama projelerini, Kiraz ilçesindeki taşkın önleme çalışmalarını anlattı.

 

Bakan Eroğlu, DSİ'nin bölgede 17 dere ıslah çalışmalarını tamamladığını, Beydağ Barajı’nın kısa sürede tamamlandığını, barajın bütün Ödemiş Ovasını sulayacağını, sulama ihalesinin 30 Nisan günü yapılacağını kaydetti.

 

İzmir için içmesuyu probleminin çok önemli olduğunu, 2008'deki kuraklık döneminde büyük sıkıntı yaşandığını belirten Bakan Eroğlu, ''İzmir için dev bir projeyi hayata geçirdik. Gördes Barajı. Baraj bitti. Yılda 59 milyon metreküp su verecek. Yakında Çağlayan Barajı’nı tamamlayacağız. Böylece 107 milyon metre küp suya çıkaracağız'' diye konuştu.

 

Bakan Eroğlu, Gördes Barajı ishale hattı inşaatının 9 Eylül 2010 tarihinde saat 9.59'da tamamlanacağını ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edileceğini duyurdu.

 

İzmir'e bir başka müjde daha vermek istediğini dile getiren Bakan Eroğlu, ''Burada altı adet meteoroloji ölçüm istasyonu kuracağız. Kınık, Karaburun, Torbalı, Bornova, Tire ve Urla'da'' bilgisini verdi.

 

Bakan Eroğlu, diğer bakanlıkların İzmir ve çevresine yaptığı yatırımları da aktardı. Eroğlu, şöyle konuştu:

 

''Ulaştırma Bakanlığımızın yatırımlarıyla burada destan yazıldı'' diyen Bakan Eroğlu, şehre en büyük yatırımı bu bakanlığın yaptığını söyledi. Eroğlu, 1 milyar 789 milyon lira yatırım olmuş. Bu, şu ana kadar yapılanlarla kıyas kabil değil. Hızlı trenin mutlaka İzmir'e gelmesi gerekmektedir. Bu projenin çalışmaları başladı. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-İzmir arası 3,5 saate inecek.''

 

Bakan Eroğlu İzmir programı kapsamında  Ege Sanayi Odası Başkanlığını ve İzmir Ticaret Odası Başkanlığını ziyaret etti.

 

 

 

 

Ayrıca Eroğlu Bayındır ilçesinde Kaymakamı Alaattin Aktaş ve Belediye Başkanı Mehmet Kertiş'i de ziyaret etti. Ziyaretlerde ilçenin sulama suyu ihtiyacı hakkında bilgi alan Eroğlu, Bayındır'da planlanan üç baraj olduğunu, bunların ihtiyaç sırasıyla yapılacağını belirtti.

 

İlk sırada yer alan Zeytinova Barajı ile alakalı projenin hazır olduğunu ve programda yer aldığını kaydeden Eroğlu, “Buradan müjdeli bir haber vermek istiyorum. Zeytinova Barajı için gerekli ödeneği aktarıyoruz. 33 milyon metreküp kapasiteli 86 metre yüksekliğinde büyük bir baraj. 70 milyon liraya mal olacak. İhale için gerekli olan ödeneği başka bir yerden aktaracağız. Bu konudaki talimatı verdim, inşallah ihalesini kısa sürede tamamlarız” dedi.

 

02.04.2010