Bakan Eroğlu, Menemen Atıksu Arıtma Tesisini Hizmete Açtı

02.4.10

 

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Menemen Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açılış merasimine iştirak ederek bir konuşma yaptı.

 

Bakan Eroğlu, konuşmasında eskiden ülkeler için elektrik tüketimi gibi verilerin gelişmişlik göstergesi sayılırken, artık çevre verilerinin baz alındığını ve bu konuda büyük mesafe katettiklerini belirtti.

 

Hava kirliliği konusunda 116 ölçüm istasyonu kurduklarını, neticeleri internette yayınladıklarını, bu verilere göre son üç yıldır kış aylarında standartların üzerine çıkılmadığının gözlendiğini dile getiren Eroğlu, 2012 yılına kadar şehirlerde yaşayan 59,5 milyon nüfusun katı atıklarının bertaraf edilmesi için katı atık eylem planı hazırladıklarını kaydetti.

 

Su kirliliğinin önlenmesi konusunda da dere havzalarına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Eroğlu, ''2002 yılında atık suların ancak yüzde 36'sı toplanıp arıtılırken, 2010'da yüzde 73'e yükseldi. 2012 sonuna kadar bu değeri yüzde 90'lara çekmek istiyoruz. Bunun için hedef olarak 31 Aralık 2012, saat 16.59 diye net bir saat da koyduk'' dedi.

 

Havzalar içinde Gediz'i çok önemsediklerini, birinci öncelik verdiklerini belirten Bakan Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesinin projede öncülük yaptığını, havza dahilinde arıtma tesisi yapamayacak güçteki belediyelere, bakanlık olarak üçte bir oranında hibe desteği verdiklerini dile getirdi.

 

AB üyelik sürecinde birçok üye ülkenin, daha zor görmesi sebebiyle çevre faslını en sona bırakırken, Türkiye'nin bu faslı yolun başında aştığına işaret eden Eroğlu, 300'den fazla mavi bayraklı plajın bulunduğunu, deniz suyunu ölçmek için 198 noktada istasyon kurduklarını bildirdi.

 

 

İzmir'in Su Meselesi

 

Bakan Eroğlu, İzmir'in su meselesinin çözümünde önemli bir paya sahip olacak Gördes Barajı'nın tamamlandığını, isale hatları yatırımının yıldırım hızıyla ilerlediğini, bu konuyla alakalı olarak da birimlere, ''9 Eylül 2010 saat 16.59 da su akmaya başlayacak'' talimatını verdiğini ifade etti.

 

Eroğlu, Gördes'ten yılda 59 milyon metreküp suyun İzmir'e ayrılacağını, ayrıca şehrin 2040'lı yıllara kadar olan su ihtiyacının karşılanması için yıllık 107 milyon metreküp su sağlayacak Çağlayan Barajı'nın yapılması için de talimat verdiğini belirtti.

 

İzmir'i DSİ yatırımlarında ''hamle yeri'' olarak ilan ettiklerini söyleyen Bakan Eroğlu, Beydağ Barajı sulama sisteminin ihalesi için 30 Nisanda tekliflerin alınacağını, bunun parasının hazır olduğunu, gelecek yıl tamamlanacağını vurguladı.

 

Yortanlı Barajı'nda da çevre ve tarihi eserleri koruyacak şekilde hazırlanan projenin koruma kurulunda onaylandıktan sonra devreye alınacağını dile getiren Eroğlu, Çaltıkoru Barajı'nı da 2010'da bitireceklerini, sulama ihalesini bu yıl yapacaklarını ifade etti.

 

Bakan Eroğlu, Gediz Nehri gibi Küçük Menderes için de bir eylem planı hazırlanması amacıyla talimat verdiğini bildirdi.

 

Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, İzmir Körfezi'nin temizlenmesi için körfeze bir sirkülasyon kanalı açılması projesine de değinen Bakan Eroğlu, ''Genel Müdürümüze talimat vereceğim. Belediye ve üniversiteyle el atalım, bizim yapacağımız husus varsa yapalım. İzmir Körfezi'ni geçmişteki güzel günlerine kavuşturmak için ne lazımsa yapalım. İzmir'in gönüllüsü olarak ben de bu çalışmayı takip edeceğim'' diye konuştu.

 

Eroğlu, İzmir'deki bütün kamu kuruluşlarına ve belediyelere proje karşılığı bedelsiz fidan sağlanması talimatı verdiğini de sözlerine ekledi.

 

Merasime İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, Menemen Kaymakamı Turgut Subaşı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ile diğer metropol ilçe belediye başkanları, CHP İl Başkanı Ekrem Bulgun ve AK Parti İl Başkanı Ömür Kabak da iştirak etti.

 

 

02.04.2010