İstanbul'da Eski Maden Sahaları Ağaçlandırılıyor

05.4.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul'da eski maden sahalarının ağaçlandırılması çalışması kapsamında Kemerburgaz Işıklar köyünde düzenlenen fidan dikim merasiminde yaptığı konuşmada, hükümetin Türkiye'de ağaçlandırma faaliyetlerine büyük önem verdiğini, 2008 yılında büyük bir hedef koyduklarını, ''Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği''ni gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

''2012 yılı sonuna kadar Türkiye'de 2 milyon 300 bin hektarlık alanı ağaçlandıracağız diye büyük bir hedef koyduk'' diyen Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''Belçika'nın yüzey alanına yakın bir alanı ağaçlandıracağız. Böylece milyarlarca ağaç dikeceğiz. 2008 yılı ağaçlandırma hedefimizi 420 bin hektar olarak koymuştuk ama hedefi aştık, 463 bin hektarla 2008 yılını kapattık. 2009 yılında da 440 bin hektar yerine 501 bin hektarla orman teşkilatı büyük bir başarı gösterdi.''

 

Yalnızca açık alanları ağaçlandırmadıklarını, okulların bahçelerini, hastane avlularını, kara yollarının iki tarafını ağaçlandırdıklarını anlatan Eroğlu, ''İstanbul için ormanlık alanların ne kadar önemli olduğunu biliyorum. 15 milyon insana su yetiştirmemiz lazım ve havayı temiz tutmamız gerekir. Evlatlarımıza oyun oynayacakları güzel orman alanları oluşturmamız gerekir'' diye konuştu.

 

Maden alanlarının etrafını ıslah ettiklerini belirten Eroğlu, çukur alanlarda ise suyu biriktirmek üzere su, toprak ve alanın kucaklaştığı mekânları ortaya çıkardıklarını dile getirdi.

 

Bakan Eroğlu, maden ocaklarını ıslah etmek maksadıyla büyük bir seferberliğe başladıklarını, bu alanları ıslah ederek, doğal tabiat parkları haline getirdiklerini kaydetti.

 

Orman Genel Müdürü Kahveci

 

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci de 2008'de başlatılan ağaçlandırma seferberliğinin, şehir, kasaba ve köylerde bütün hızıyla devam ettiğini belirtti.

 

Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan ağaç dikimi yönünde yoğun talepler geldiğini ifade eden Kahveci, bu çalışmaların bir örneğini de Işıklar Köyü’ndeki eski maden sahasında gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

 

Kahveci, İstanbul'da 3 bin 427 hektarlık sahanın bu şekilde rehabilite edildiğini, mevcut sahalarda dolgu çalışmalarının devam ettiğini, 2010 yılında 1365 hektarlık sahanın da rehabilite edileceğini söyledi.

 

Işıklar köyü mevkisindeki 100 bin metrekarelik eski maden sahasının fıstık çamıyla ağaçlandırılacağını anlatan Kahveci, ''Son yıllarda odun dışı orman ürünlerine olan talep artmaktadır. Geçen sene bu ürünlerden 120 milyon dolar ihracat yapılmıştır. Hedefimiz, bu rakamı Cumhuriyet'in 100. yılında iki milyar dolara çıkarmaktır'' dedi.

 

Bakan Eroğlu, ilköğretim öğrencilerinin yaptığı gösterilerin ardından katılımcılarla birlikte eski maden sahasında fidan dikimini gerçekleştirdi.

 

 

03.04.2010