Bakan Eroğlu, İzmir’de Basın Toplantısı Düzenledi

05.4.10

 Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir'in hükümet için önemli olduğunu belirterek, ''Yaptıklarımız ortada, ama daha İzmir'e yapılacak çok şey var. Vatandaşa hizmetin gelmesi için hangi parti olursa olsun destek vereceğiz'' dedi.

İzmir’de basın toplantısı düzenleyen Bakan Eroğlu, İzmir'e büyük önem verdiklerini belirterek, ''Ben de bu bölgenin insanı, bölgenin hizmetkarı olarak her zaman hizmete hazır olduğumuzun bilinmesini istiyorum'' diye konuştu.

Bakan Eroğlu, ''Sanki hükümet İzmir'e yeteri kadar destek vermiyor'' gibi bir kanaat bulunduğunu, ancak bunun doğru olmadığını dile getirerek, ''Hangi alanda olursa olsun, son 7-8 yıldır yapılanlarla 80 yıldır, bizden önce yapılanları bir mukayese edin. Kesinlikle bizim İzmir'e yaptığımız hizmetler çok daha fazladır. Bizim yaptıklarımıza başkalarının hayallerinin bile ulaşması mümkün değil. Çünkü biz büyük düşünüyoruz'' dedi.

İzmir'in en büyük meselesinin su olduğunu, kuraklık sebebiyle kentin büyük su sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

''Merkezi hükümet olarak büyük destek verdik, Allah'a şükür büyük bir sıkıntı olmadan atlatıldı. Ancak İzmir için büyük düşünmek gerekiyordu, çünkü nüfusu artıyor. İzmir için 2050 yılına kadar bir master plan yaptık, 'İçme Suyu ve Sanayi Suyu Kullanma Temin Projesi'. İstanbul'a ne yapıyorsak, İzmir'e de aynısını yapıyoruz, hatta daha fazlasını yapıyoruz. Bu maksatla İzmir'in en hayati projesi olan Gördes Projesini başbakanımızın talimatıyla süresinden önce, yıldırım hızıyla bitirdik.''

Bakan Eroğlu, Gördes Barajının 2 metre çapındaki isale hattı temelinin atıldığını hatırlatarak, ''(9 Eylül 2010 tarihinde saat 9.59'a kadar bu suyu akıtacaksınız) diye talimat verdik. Yani biz böyle saat vererek çalışıyoruz'' dedi.

İlk kademede buradan yılda 59 milyon m3 su geleceğini, buna ilave olarak 2040-2050 yılları ihtiyacının karşılanması maksadıyla Çağlayan Barajını da buraya bağlayacaklarını bildiren Bakan Eroğlu, ''Neticede bu dev isale hattından toplam 107 milyon metreküp içme suyu akacak İzmir'e, tertemiz, memba suyu gibi. Bu meseleyi kökünden çözdük, şantiyede borular hızla döşeniyor. Bu, İzmir için hayat suyudur'' diye konuştu.

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Beydağ Projesi’nin çok önemli olmasına rağmen yıllardır tamamlanamadığını, hükümetin desteğiyle barajın 26 ayda açıldığını ifade etti. Bakan Eroğlu, burada çok modern kapalı sistem sulama projesinin tamamlandığını, 30 Nisan'da firmaların tekliflerini sunacaklarını ve bu sene Ödemiş Ovası’nın sulanmaya başlanacağını söyledi.

Taşkın problemine ilişkin 18 projeyi bitirdiklerini, 15 adet taşkın koruma çalışmalarının devam ettiğini aktaran Bakan Eroğlu, derelerin ıslahını yatırım programına aldıklarını, bunu erozyon kontrol çalışmalarıyla birlikte yürütüleceğini ifade etti.

Bakan Eroğlu, ''havza eylem planı'' kapsamında Gediz Havzası’nı öncelikli havza olarak ilan ettiklerini, arıtma tesisleriyle alakalı bakanlığının maddi yükümlülüğü bulunmamasına rağmen üçte bir oranında hibe kararı aldıklarını bildirdi.

Aynı şekilde Küçük Menderes için de bu desteği vereceklerini belirten Bakan Eroğlu, bakanlığa bağlı üç genel müdürlüğe talimat verdiğini, burası için eylem planı hazırlanacağını dile getirdi.

Eroğlu, İzmir'deki ağaçlandırma çalışmalarına da değinerek, 2003-2009 yılları arasında 39 bin 935 hektar alanın ağaçlandırıldığını, bozuk alanların ıslah edildiğini, 2009'da hedef 6 bin 500 olmasına rağmen 10 bin hektar alının ağaçlandırmasının yapıldığını, bu anlamda İzmir'in dereceye girdiğini söyledi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Eroğlu, Harmandalı Çöp Merkezi’yle alakalı soru üzerine, burada yer tahsisi  yapacaklarını, Büyükşehir Belediyesine her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

Bakan Eroğlu, körfezdeki kirlilik konusundaki soruya ilişkin, ''Maalesef geçmişte yapılan ana kolektörlerde bazı yerlerde düşmeler olmuş, tıkanmış. Şimdi bunu çözecekler. Ayrıca üniversitenin körfezde akıntının sağlanması konusunda kanal açma teklifi varmış. O rapor bize sunulacak. Bu sorun tabii ki çok önemli. Çünkü eskiden burnumuzun direği kırılırdı kokudan. Böyle bir şeyin tekrarlanmasını istemeyiz. Biz de bu konuda talimat verdik'' diye konuştu.

Çiftçinin orman arazilerinden alınan ecrimisil bedelinin turizmciler gibi yüzde 5'ten yüzde 1'e indirilmesi talebinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Eroğlu, ''Bu konuda geçtiğimiz hafta Kültür ve Turizm Bakanımızla görüştük. O konuda da çalışma yapılıyor. Konu Bakanlar Kurulu gündemine geldi, inceleniyor. Ama yardımcı olacağız tahmin ediyorum'' karşılığını verdi.

Bakan Eroğlu, Çamlı Barajı ile alakalı soru üzerine de daha önceki dönemde belediyenin burayı yapmak için başvuruda bulunduğunu, sonra yapmaktan vazgeçtiğini, sonrasında susuzluk problemi yaşanınca tekrar gündeme geldiğini, ancak fizibilite ve etüt çalışmalarının revize edilmesi gerektiği halde, belediyenin bu konuda bir cevap vermediğini ifade ederek, ''Yapacaksa buyursun yapsın, ama bize fizibilite raporu, alınabilecek su miktarı ölçümlerini getirmesi lazım. Raporları getirsin, derhal vermeye hazırım'' dedi.

02.04.2010