Çevre Orman Seyyar Eğitim Araçları Yola Çıktı

22.4.10

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çevre bilincini geliştirmek için hazırlanan Çevre Orman Seyyar Eğitim Araçları, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri SARIKAYA tarafından DSİ Etlik Tesislerinde düzenlenen merasimle tanıtıldı.

Müsteşar SARIKAYA açıklamasında, illere gidecek araçlarda yapılacak sunumlarla çevre, orman, su, atık gibi konularda bilgilendirme yapılacağını belirtti.

Gayelerinin; halkın çevre konularındaki bilgisini ve ilgisini artırmak olduğunu dile getiren SARIKAYA, ''Bakanlığımız tarafından 5 adet çevre orman seyyar eğitim aracı özel olarak hazırlanmış olup, çevre bilincini yükseltmek maksatlı eğitimler vermek üzere 22 Nisan-18 Haziran tarihlerinde 81 ilimizi ziyaret edecek. Bu bilgilendirme gezileri toplam üç defa yapılacak'' diye konuştu.

Projenin hedef kitlesini öğretmenler, öğrenciler, yerel yönetim temsilcileri, meslek odaları ve küçük esnafın oluşturduğunu anlatan Sarıkaya, proje ile su kaynakları israfının önlenmesi, temiz bir çevre oluşturulmasına katkı sağlanması, vatandaşların bireysel tedbirler alabilmesi, ağaçlandırma çalışmalarına önem verilmesi, ormanların, doğal zenginliklerin, bitki örtüsünün ve hayvanların korunmasının amaçlandığını söyledi.

 

85 metrekare kapalı alana sahip araçlarda çevre konusunda sunumların yapılacağını, atık pil toplama makinelerinin yer aldığını dile getiren SARIKAYA, ayrıca isteyen kişilerin karbon ayak izlerini ölçtürebileceğinin de kaydetti.

Araçlarda gidilen şehirlerde bakanlık tarafından yapılan çalışmalarla alakalı da bilgi verileceğini ifade eden SARIKAYA, araçları gezen kişilerin istekleri doğrultusunda verilecek formları doldurarak çevre gönüllüsü olabileceklerini de söyledi.

 

SARIKAYA, bir gazetecinin sorusu üzerine araçların gidecekleri yerlerde eğer varsa HES projeleri konusunda da bilgi vereceğini belirterek, şunları söyledi:

 

''Ülkemiz hidroelektrik potansiyelinin çok azını kullanıyor. HES'lerle alakalı bilgi noksanlığı olduğunu düşünüyoruz. En temiz, en yenilenebilir enerjiye bu bilgi noksanlığından dolayı halkımız karşı çıkıyor. Bunun alternatifi nedir? Bu olmazsa bunun yerine ya kömürle ya doğal gazla çalışan bir santral yapılacak. Bir şeye karşı çıkarken onun alternatifinin ne olduğunun da düşünülmesi gerekiyor. O sebeple halkımızın bilgilendirilmesi gerekiyor.

Diğer ülkelerde gelinen noktalar da belirtilmelidir. Diğer ülkeler hidroelektrik kaynaklarının yüzde 80-90 dolayı çalıştırmıştır. Tuzu kurudur. Bu sebeple standartları katı hale getirebiliyor. Ülkemizde ise kaynaklarımızın ise ancak üçte birini kullanıyoruz. Bu kaynakları geliştirmeliyiz.

 

Halkın yanlış anladığı hususlar da oluyor. Değişik lobiler buna karşı çıkabiliyor. Bazı noktalarda hassasiyetler olabilir. Bu noktaların geliştirilmesi gerekiyor. Bilgi azlığından itirazlar olabiliyor. Bunlarla alakalı bilgi verildiğinde ikna olacaklardır.''

Konuşmasının ardından araçları inceleyen SARIKAYA, karbon ayak izi ölçümü konusunda bilgi aldı. SARIKAYA, merasim ardından araçları gidecekleri yerlere uğurladı.

 

Araçlarla ilgili detaylı bilgi www.cevreormanegitimi.cob.gov.tr adresinden alınabilir.

 

22.04.2010