Türkiye, İran, Irak ve Suriye Arasında Çevre ve Meteoroloji Alanında İşbirliği Toplantısı

28.4.10

Türkiye, İran, Irak ve Suriye arasındaki Çevre ve Meteoroloji Alanında İşbirliği Toplantısı, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun açılış konuşması ile başladı.

Türkiye'nin çevre konusundaki tecrübelerini, çevre ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu belirten Bakan Eroğlu ''Çevre kirliliği sınır tanımıyor, dolayısıyla komşularla işbirliği şart'' diyerek, hava kalitesinin hayat kalitesi ile aynı anlama geldiğini söyledi.

İzlanda'daki yanardağ patlamasını hatırlatan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, özellikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları sayesinde Türkiye'de kamuoyunun doğru bilgilendirildiğini ve sıkıntı olmadığını kaydetti.

Toz taşıma tahmini çerçevesinde bunların izlenmesi ve tahmini için Dünya Meteoroloji Teşkilatı bünyesinde Kum ve Toz Fırtınası Uyarı, Danışma ve Değerlendirme Sistemi oluşturulduğunu anlatan Bakan Eroğlu, bu sistemle 40'tan fazla ülkenin gerçekçi kum ve toz tahmini yapma kapasitesinin geliştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, önümüzdeki yıl içerisinde toz taşınım ve tahmin konusu ile alakalı bir çalıştayın yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

Türkiye'nin hidroelektrik potansiyelinin yüzde 30-45'inin kullanılabildiğinin altını çizen Bakan Eroğlu, 130 milyar kilovat saatlik bir potansiyel olmasına karşın sadece 48 milyar kilovat saat enerji üretilebildiğini kaydetti. Bakan Eroğlu, 10-12 bin megawaat'lık rüzgar enerjisi potansiyelinin devreye sokulabilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını da belirtti.

Su kaynaklarının verimli ve etkin kullanımının önemini vurgulayan Bakan Eroğlu, eskiden 1 ton kâğıt üretebilmek için 200 metre küp su tüketilirken yenilikçi teknolojileri sayesinde artık 10-15 metre küp su tüketildiğine işaret etti.

Türkiye'de yapılan ağaçlandırma çalışmalarını da anlatan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'nin yüzde 27'sinin ormanlardan oluştuğunu ve bu oranın her geçen gün arttığını ifade ederek, 5 yılda 2 milyon 300 bin hektarlık alanın ağaçlandırılacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Koruma Kurumu Başkanı Muhammed Cevad Muhammedizade, konuşmasında, sanayileşme ve gelişmeye yönelik kontrolsüz tüketimin dünyaya büyük tahripler verdiğini söyledi.

İran'ın iklim şartları değerlendirildiğinde çevre sorunlarının çok olduğu ülkeler arasında bulunduğunu ifade eden Muhammedizade, İran Çevre Koruma Örgütü'nün bu konuya yönelik önemli çalışmalar yaptığını kaydetti. Muhammedizade, İran'ın tarih boyunca doğaya özen gösterdiğini de söyledi. 

Tüm dünyada 25 milyon kilometrekare orman alanının yok olduğuna dikkati çeken Muhammedizade, bu alanın İran'ın yüzölçümünden fazla olduğunu vurguladı.

Irak Çevre Bakanı Narmean Othman Hassan de 1991 yılından bu yana ülkesindeki çevresel sorunların katlanarak arttığını söyledi. Hassan, ülkesinde yaz aylarında sıcaklığın 50 dereceyi aştığını anlatarak bu yerlerde su sıkıntısı çekildiğini ifade etti. 

Suriye Çevre İlişkileri Bakanı Kaoukab Alsabah Daya da çevreyi korumak için ülkeler arası işbirliğinin gerekliliğine değindi. Daya, ülkesinde benzeri görülmemiş bir iklim değişikliğinin yaşandığını, su kaynaklarının az olması nedeniyle yeteri kadar hidroelektrik enerji de üretilemediğini ifade etti. 

Konuşmaların ardından Türkiye ile İran arasında çevre alanında mutabakat zaptı imzalandı.

28.04.2010