Bakan Eroğlu İzmir’de

01.9.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir’in Bayındır, Ödemiş ve Tire ilçeleri ile Bademli beldesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Eroğlu, Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş’i ziyareti sırasında, bakanlık çalışmalarına yönelik bilgi verdi.

 

Küçük Menderes Havzası üzerinde yıllardır hayal edilen projelerin gerçekleştirildiğini, 50 yıldır yapımı düşünülen Beydağ Barajı’nın tamamlanmasından sonra barajın sulama ihalesinin de tamamlandığını belirten Eroğlu, Zeytinova Barajı’nın projesinin tamamlandığını ve Aktaş Barajı’nın ihalesinin yapıldığını söyledi. Aktaş Barajı ile 1.580 hektar, Zeytinova Barajı ile 3.568 hektar alanın sulanacağını belirten Bakan Eroğlu, Gördes Barajı’ndan İzmir’e su taşıyacak olan 35.5 kilometrelik isale hattının da 9 Eylül’de tamamlanacağını ancak bu projelerin açılış ve temel atmalarını referandum sonrası gerçekleştirileceğini belirtti.

 

İzmir’e Yiğitler Barajı ve Bademli Barajı’nın da yapılacağını söyleyen Eroğlu “İzmir Büyükşehir Belediyesine en büyük desteği veren bizim Bakanlığımız ve hükümetimizdir. Su sıkıntısı çekerken yıldırım hızıyla Gördes Barajı’nı biz inşa ettik. 41 yılda bitecek barajı destan yazarak 3 yılda bitirdik. 2 metre çapında isale hattını inşa ediyoruz. 9 Eylül 10.59 bitsin diye talimat verdik. Oradan İzmir’e 59.5 milyon metreküp su vereceğiz. İzmir için ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur’’ diye konuştu.

 

Bakan Eroğlu, gazetecilerin İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Yortanlı Barajı ile alakalı sorusu üzerine “Bu Yortanlı polemik mevzu oldu. Buna ilk defa orada kazı yapan kişiler sebep oldu. Kazılara devam etmek istediler. Yaklaşık 4.5-5 milyon lira kazılar için para ödedik. Ayrıca ayni yardımlarla destekte bulunduk. Bugünün parasıyla 7 milyon lira kazı ve çıkartılan eserlerin Bergama Müzesine taşınması için masraf yaptık. Bunu tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bergama Müze Müdürlüğü’nün denetimi altında yaptık.” dedi.

 

Barajların pek çok tarihi eserin ortaya çıkmasına, müzenin kurulmasına vesile olduğunu, Bakanlık olarak tarihi eserlere çok büyük önem verdiklerini, bir eser çıktığı zaman korumak için ne gerekiyorsa yaptıklarını, gereken bütün masrafları karşıladıklarını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü

“Orası Allianoi değil. Orada Paşa Ilıcası adıyla bilinen Türkiye’nin her tarafında olan bir ılıca, kaplıca var. Geçmiş dönemde eski bir valimizin zamanında restore edilmiş. Beton duvarlar var. Mermerler konmuş. Sadece Peri Kızı adı verilen bir eser çıktı, Bergama Müzesi’ne kondu. Her tarafta olan mozaikler var. Çatı uydurma bir malzemeyle yapılmış. Çıkan bir tek sütun var. Sütunlar korunacak. Üniversiteyle bilim adamlarıyla görüştük, koruma kurulları vesaire. Ne istiyorsunuz dedik. Burası zaten kullanıma kapalıydı. Onların istediği şekilde koruyacak tedbirler alıyoruz, örtüyoruz. İstenildiği zaman, gelecekte tekrar açılır kullanılır. Tarihi eserlere bir şey yaptığımız yok. Oraya biz 60 milyon lira para harcadık. Bir takım cahil insanlar yüzünden orada su tutulamadı. Çiftçiler mağdur oldu, 2 senedir bekliyor.”

 

Orman yangınları ile alakalı bir soruya da cevap veren Eroğlu, Türkiye’de yanan ormanların diğer ülkelere bakıldığında çok cüzi kaldığını, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelede dünyanın en başarılı ülkesi olduğunu söyledi. Sadece ülke içindeki değil Rusya, Suriye, Yunanistan gibi ülkelerdeki yangınlara da müdahale edildiğini anlatan Eroğlu, bu konuda kullanılan teknolojinin çok ileri olduğunu, Portekiz’in bu sistemi almak istediğini, Suriye’ye benzerinin kurulacağını, Yunanistan için de benzer bir gelişmenin gündemde olduğunu söyledi.

 

Ödemiş Ticaret Odası’nda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarla toplantı düzenleyen Eroğlu daha sonra Tire’ye geçerek ‘‘Tire Ekonomisinde Tarım ve Hayvancılık’’ konulu toplantıya iştirak etti.

Toplantıda, bölgede yapılan baraj yatırımları hakkında bilgi veren Eroğlu, Tire’nin baraj konusunda yeterli kaynağa sahip olmadığını, bunun için yeraltı sularının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Gediz Nehri’nin kurtarılması için çok geniş kapsamlı bir eylem planı hazırlanarak uygulamaya konduğunu, Küçük Menderes için de benzeri bir talep geldiğini ifade eden Eroğlu, ‘‘Bugün bu havzayı gezmemin bir sebebi de bu. Küçük Menderes havzasında erozyon kontrolü, ağaçlandırma konusunda Orman Bölge, DSİ, Ağaçlandırma Erozyon Kontrol Genel Müdürlüğü, belediyeler ve kaymakamlıkları dahil ederek bir seferberlik başlatacağız. Dereleri ıslah etmemiz, taşkınları önlememiz, yeraltı suyunu zenginleştirmemiz, erozyon önleyici çalışma yapmamız lazım’’ dedi. 

Eroğlu, Tire’de ‘Bin Günde Bin Gölet Projesi’ kapsamında da gölet yatırımlarının yapılmasının gündemde olduğunu, zeytinyağı sanayinde önemli bir çevre problemi olan karasu konusunda da ortak tesis kurulması taleplerine destek verileceğini kaydetti.

 

31.08.2010