Bakan Eroğlu Muğla’da

02.9.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla’nın Kavaklıdere, Fethiye ve Köyceğiz ilçelerinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Eroğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin’i de makamında ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklama yapan Eroğlu, arıcılara destek vermek için bir genelge yayımlandığını belirterek, ‘‘Muğla’yı Türkiye’nin bal üretim merkezi haline getirmek istiyoruz. Dünya’ya ihraç edeceğiz. Bu maksatla arıcılara destek vermek için 12-13 sayfalık bir genelge yayınladım. Arıcılar eskiden ormana sokulmazdı, yasaklanırdı, köşe bucak kaçarlardı. Artık onlar bizim ormanımızın birer ailesi, birer ferdi’’ dedi.

 

Eroğlu, arıcılara ücret talep edilmeden destek verileceğine işaret ederek, şu bilgileri verdi: ‘‘Biz arıcılarımızdan para almıyoruz ve onlara destek veriyoruz, yer gösteriyoruz. Bal ormanları kuruyoruz. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın birimleri, Orman Genel Müdürlüğü ortak çalışarak bazı bölgelerde Muğla’nın özelliğine uygun şifalı bal üretimi için gerekli bitkileri dikerek, o bölgeyi koruma altına alarak, organik bal üretimini Muğla’da başlatmak istiyoruz. Bu konuda biz her türlü desteği vermeye hazırız. Şu anda 60 bin hektarlık alanda bu çalışma yapılıyor ve aracılar memnun.’’

Bakan Eroğlu, üretilen organik balın dünya ülkelerine ihraç edilebileceğini, bu balın da dünya otellerinde ‘‘Organik Muğla Balı’’ olarak sunulacağını kaydetti.

 

Muğla’nın turizm şehri olarak önemine dikkati çeken Eroğlu, ‘‘Turizm açısından burada hava durumunun bilinmesi çok önemli. Hem taşkınlardan koruma hem de zirai bakımdan çok önemli. Şu ana kadar Muğla’da 12 adet otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk. Muğla’ya 8 adet daha otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurulmasının talimatını verdim’’ diye konuştu.

Muğla’ya çok önemli yatırımların yapıldığını dile getiren Eroğlu, şunları söyledi: ‘‘Milas’ta yıllardır bir türlü bitirilemeyen Akköprü Barajı’nı biz bitirdik. Bayır Barajı’nı biz bitirdik. Şu anda Türkiye’nin 10 önemli barajından biri olan Dalaman’daki Akköprü Barajı, hemen hemen bitti ve Akköprü Barajı’nın açılışını bu yıl içerisinde yapacağız. Muğla’da çok sayıda dereyi ıslah ettik. Bodrum’da içme suyu yoktu. Başbakanımızın talimatıyla burada çalışmaları başlattık ve Bodrum Yarımadası kısa bir süre sonra su ile buluşacak. Muğla, mavi bayraklı plaj ve sahilleri ile Türkiye’de sayılı iller arasında yer alıyor. Turizmde bu yıl büyük bir artış yaşandı. Ülkemizde bu yıl turist sayısı 27 milyona çıktı. Dünyada yaşanan krize rağmen Türkiye’ye gelen turist sayısında bir azalma olmadı. Bunlar çok önemli yatırımlar ve büyük çalışmalar.’’

                                                                                                  01.09.2010