Bakan Eroğlu Aydın’da

03.9.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Aydın'da Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda, sulama birlikleri, ziraat odaları, zeytin üreticileri birliği yöneticileri ve orman köylerinin muhtarlarıyla bir araya geldi. 

Katılımcıların sıkıntılarını dinleyen Eroğlu, bütün problemlerin aşılacağını ve Türkiye ekonomisinin her geçen gün daha iyiye gittiğini ifade etti.


Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervinde 75 milyar dolar döviz, 55 milyar dolar tutarında da altın bulunduğunu bildiren Eroğlu, şöyle devam etti: “IMF'ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı. Allah'a şükür bu borcun büyük kısmını ödedik. Sadece 7 milyar dolar bir borcumuz kaldı. Şu anda IMF ile herhangi bir anlaşma yapmış değiliz. İhracatta 2008 yılında 132 milyar doları yakaladık. Ülkemizin geleceği parlak, yatırımlar doludizgin gidiyor. Sadece benim bakanlığımda 4 bin şantiye gece gündüz çalışıyor. Hiç kimsenin hayal bile edemeyeceği bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz.”

Eroğlu, Türkiye’de 2003 yılından beri yapılan baraj, gölet ve sulama kanalı yatırımları hakkında bilgi vererek, bu yatırımlarla Türkiye’de 33 milyon kişiye ilave su imkanı sağlandığını söyledi.


Aydın’a yapılan yatırımlardaki artışa da dikkati çeken Eroğlu, Aydın Ovası'ndaki 21 bin hektar alanda sulama imkanı ve Büyük Menderes Nehri'nde 130 kilometre yatak ıslahı gerçekleştirildiğini kaydetti.


Aydın’ın en büyük yatırımı olan Çine Barajı’nın, Avrupa’nın en büyük 6. barajı olduğunu hatırlatan Bakan Eroğlu, “10 Ekim 2010 günü saat 10.10’da Çine Barajı su tutmaya başlayacak. Dün Muğla’dan gelirken, Çine Barajı’nı gördüm, gurur duydum” diye konuştu.

 Eroğlu, İkizdere Barajı’nın da kısa bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığını hatırlatarak, bu barajın Aydın’ın 2050 yılına kadarki su ihtiyacını karşılayacağını kaydetti.

 

02.09.2010