Bakan Eroğlu, Moğolistan Çevre Bakanı Ganskhuk ile Görüştü

17.9.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Moğolistan Çevre Bakanı Luimed Ganskhuk ile Moğolistan'da hayata geçirilmesi planlanan ''Orhun Gobi Çok Amaçlı Su Dağıtım Projesi'' ile alakalı bir görüşme yaptı.

 

 

Bakan Eroğlu, İstanbul’da ki görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Orhun Gobi Projesiyle Orhun Nehri üzerine bir baraj yapılarak hem hidroelektrik santraliyle elektrik üretmek, hem de oradaki suların Moğolistan'ın güneyindeki maden üretim sahalarına ulaştırmak istendiğini belirtti.

Ayrıca bu projenin, sulama ve içme suyu tesislerine su vermek maksadıyla yapılacak çok büyük bir proje olduğunu kaydeden Eroğlu; “ 500-600 milyon dolarlık bu proje için  bizden teknik destek istediler. Daha önce benim başkanlığımdaki bir heyetle oraya giderek yerinde inceleme yaptık. Teknik destek çalışmaları yapıldı. Bu konuda tabi ki ülkemizden de destek istiyorlar. Ülkemiz su konusunda çok tecrübeli, dünya çapında bir tecrübesi var. Sayın Bakan bu konudaki tecrübelerimizden faydalanmak için geldi. Arkadaşlarımız bu konuda bir ön çalışma yaptı, şimdi fizibilite çalışması yapılacak. Fizibilite çalışmasından sonra bunun yap-işlet-devret yöntemiyle yapılması konusunda gerekli proje gerçekleştirilecek. Hakikaten Moğolistan'ın gelişmesi açısından önemli bir proje. Ülkemizdeki GAP projesi gibi büyük bir proje'' diye konuştu.

Moğolistan Çevre Bakanı Ganskhuk da bu projenin, Moğolistan'ın kuzey kısmından güney kısmındaki maden kaynaklarının bulunduğu yere su getirme projesi olduğunu söyledi.

Bu projenin TİKA tarafından finanse edilebileceği konusunda görüşmeler yaptıklarını belirten Ganskhuk; ''Moğolistan-Türkiye Karma Ekonomik Kurul Toplantısı’nda karar alınarak, iki ülkenin Çevre Bakanlıkları arasında bir protokol imzalanarak, fizibilite çalışmalarının hayata geçirilmesine çalışmaktayız. Biz karşılıklı olarak teknik heyetlerimizi gönderdik. Bu heyetler karşılıklı görüşerek karar aldılar ve bu çalışmalarda işleri çok başarılı bir noktaya getirdik. Türkiye'den beklentimiz, bu işlemlerin biraz daha hızlandırılmasıdır'' dedi.

16.09.2010