Bakan Eroğlu, BM Genel Kurulu’nun Biyolojik Çeşitlilik Konulu Yüksek Düzeyli Toplantısına İştirak Etti

23.9.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, BM Genel Kurulu’nun biyolojik çeşitlilik konulu yüksek düzeyli toplantısına iştirak etti.

 

Türkiye, 20 Eylül 2010 tarihinde 2015 yılına kadar dünyada yoksulluk ve açlıkla mücadele, temel eğitim, sürdürülebilir çevre gibi Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasında gelinen noktayı değerlendirme maksadı taşıyan "BM Binyıl Kalkınma Hedefleri Zirvesi" ile başlayan Birleşmiş Milletler 65. Genel Kurulu Genel Görüşmeleri’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki bir heyetle temsil edildi.

 

Heyette yer alan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 22 Eylül 2010 tarihinde BM Genel Kurulu’nun Biyolojik Çeşitlilik Konulu Yüksek Düzeyli Toplantısına iştirak ederek, bir konuşma yaptı.

 

Toplantıda; Dünyanın ekosistemlerinin bize eşsiz faydalar sunduğunu, ancak mevcut biyolojik çeşitlilik kaybının ve çevrede buna bağlı değişimlerin insanlık tarihinde daha önce hiç olmadığı kadar hızlı olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu, biyolojik çeşitliliğin korunması ve tabii kaynakların sürdürülebilir kullanımı için uzun vadeli taahhütlere ve bir vizyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

Biyoçeşitliliğin korunması ve yönetimi konusunda yürütülen projeler ile alakalı bilgi veren Bakan Eroğlu, bunlardan birinin 2007 yılında kullanıma açılan “Nuh’un Gemisi Biyolojik Çeşitlilik Veritabanı - Türler, Habitatlar ve Alanlar” projesi, diğer bir örneğinin de “Orman Korunan Alanlarının Etkin Yönetiminin Güçlendirilmesi” projesi olduğunu belirtti.

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi kapsamında müzakere edilecek 2010 sonrası stratejik planın, fayda paylaşımı konusunda eksik kaldığına da değinen Eroğlu, 2010 sonrası süreçte genetik kaynakların kullanıcısı durumunda olan ülkelerin, menşe ülkelerin haklarına saygı göstererek, Sözleşme’nin ilgili hükümlerini uygulamak için yeterli seviyede tedbir almasını, aksi takdirde stratejik planın uygulanmasının tam bir başarı göstermesinin beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

 

Küresel seviyede faaliyet gösteren, dünya pazarlarını ve ekonomisini yönlendiren kurum ve kuruluşların 2010 sonrası biyolojik çeşitlilik hedefleri ile sektörlerin ilişkisi konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini de ifade eden Bakan Eroğlu; “İklim değişikliği uyum stratejileri, biyolojik çeşitlilik ile ekosistemlerin işleyişini ihtiva etmelidir. İklim değişikliğinin olumsuz tesirleri açısından ekosistemlerin direncini temin etmek ve biyolojik çeşitliliği korumak maksadıyla yeni yönetim yaklaşımları da ortaya konulmalıdır.” dedi.

 

BM Genel Görüşmelerinde düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik, Eko-sistemler ve İklim Değişikliği: Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne Ulaşmak İçin Yerel Çözümler Geliştirme” başlıklı yuvarlak masa toplantılarına da iştirak eden Bakan Eroğlu, toplantılarda biyoçeşitliliğin korunması ve yönetimi konusunda yürütülen projeler ile alakalı bilgi verdi.

Su kaynaklarının korunması maksadıyla bütün nehir havzaları için “Havza Yönetim Planları” hazırlandığını, bütün vatandaşların temiz ve yeterli içme suyu kaynaklarına erişebildiğini, ülkemizin enerji ihtiyacının üçte birinin yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edildiğini ve ülke genelinde hava kalitesinin 116 istasyondan sürekli takip edildiğini anlatan Bakan Eroğlu, küresel ısınmaya da tesir eden katı atıklarla ile alakalı çalışmalardan bahsetti.

 

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, BM Genel Kurulu için bulunduğu ABD’de Harvard ve MIT’deki Türk öğrencilerle de bir araya geldi.

 

Boston Türk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda; Türkiye’den binlerce kilometre uzakta ülkemizi en güzel şekilde temsil eden öğrenciler ile gurur duyduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, yapılan çalışmalarla Türkiye’nin Avrupa’nın çevre karnesi en iyi ülkeleri arasına gireceğine inandığını belirterek, öğrencilerden ülkemizi kendilerine emanet edilenden daha ileri ve aydınlık bir geleceğe taşımalarını istedi.

 

22.09.2010