Bakan Eroğlu, UNIDO-ICHET’in Ekokaravan Projesi Tanıtım Toplantısına İştirak Etti

29.9.10

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Birleşmiş Milletler Sınaî Kalkınma Teşkilatı’na (UNIDO) bağlı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET) tarafından gerçekleştirilen H2Ekokaravan projesinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına iştirak etti.

 

Ekokaravan projesinin orijinal ve çok faydalı olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Gerçekten komplike bir proje bu bakımdan orijinal. Üç temiz yenilenebilir enerjiyi bir araya toplayan bir proje görmedim. O bakımdan tebrik ediyorum. İkinci husus böyle bir proje acaba ne fayda sağlayacak. 'Attığımızı taş ürküttüğümüz kurbağaya değer mi?' diye bir söz var. O açıdan da bakarım. Bu projeye baktığımız zaman yakın gelecekte ülkemiz için dünya için çok büyük fayda sağlayacak.” diye konuştu.

 

 

Dünyanın ve Türkiye’nin küresel iklim değişikliğiyle mücadele ettiğini ifade eden Bakan Eroğlu, geçen sene Kopenhag'da düzenlenen Küresel İklim Değişikliği Zirvesi’ni örnek verdi.

 

 

Türk insanının yazılandan çok gördüğüne inandığını belirten Bakan Eroğlu, Ekokaravan'ın yapacağı gezinin vatandaşların çevre şuurunun artırılması açısından da çok önemli olduğunu söyledi.

 

 

Bakan Eroğlu’nun konuşmasının ardından proje mühendisleri yapılan çalışma hakkında bilgi verdi. Ardından Ekokaravan’ı inceleyen Bakan Eroğlu, tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan Ekokaravan’da yapılan kahveyi de içti.

 

 

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da destek verdiği Ekokaravan, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi çok sayıda ili ziyaret edecek.

 28.09.2010