Orman Yangınlarıyla Mücadele İçin Bütün Tedbirler Alındı

05.7.11

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 2011 yazında orman yangınlarıyla mücadele maksadıyla bütün tedbirlerin alındığını ve orman teşkilatının teyakkuzda olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 1973’te 20.3 milyon hektar olan orman varlığımızın bugün 21.6 milyon hektara ulaştığını ifade etti. Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, bunun % 60’lık bölümü olan 12 milyon hektarının yangına çok hassas olduğuna dikkati çekti.

 

           

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, orman yangınlarıyla mücadelede; yangın çıkmasına mani olmak, erken uyarı-hızlı ve etkin mücadele ve yanan alanların hızla ağaçlandırılması olmak üzere 3 temel stratejilerinin olduğunu söyledi.

 

           

Yangınla mücadele organizasyonu hakkında bilgi veren Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, şunları kaydetti;

 

           

 “Ormanlarımızı yangınlara karşı 776 kuleden 24 saat izliyoruz. 11.000 işçiden oluşan 755 adet
ilk müdahale ekibi orman yangınlarıyla mücadele etmek için hazır vaziyettedir. Kara organizasyonunda 956’sı arazöz olmak üzere toplam 2000 adet araç yangın söndürmede vazifeye hazırdır.

 

           

Hava araçları olarak da 27 helikopter, 14 dromader tipi THK uçağı ile 6 adet CL-215 tipi amfibik uçak olmak üzere toplam 47 adet hava aracını yangına hassas bölgelerde konuşlandırdık.

 

           

2009 ve 2011 yılları arasında ilk kez olmak üzere 400 adet yangın söndürme uzmanı yetiştirdik. Bu uzmanlar yangın söndürme çalışmalarında vazife almaktadır. Yangına müdahale sürelerini kısaltmak maksadıyla her 5 kilometrede bir yangın göleti kuruyoruz. Bu çerçevede ülke genelinde 1.550 adet havuz ve gölet yaptık. Alınan bu tedbirler neticesinde şu ana kadar yangınlarla mücadelede çok iyi netice alınmıştır. 2011 yılında, Ocak ayından bugüne kadar 258 adet orman yangını meydana gelmesine rağmen yanan alan 194 hektarda kalmıştır.”

 

           

 

Orman yangınlarıyla mücadelede talep gelmesi halinde Türkiye’nin komşu ülkelere helikopter ve uçak desteği verdiğini kaydeden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, bugüne kadar Suriye, Gürcistan, Makedonya, KKTC, Yunanistan, Rusya ve İsrail’de meydana gelen yangınlara müdahale edildiğini söyledi.

           

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, komşu ülkelerde meydana gelen orman yangınlarına müdahale etmek üzere Adana, Kahramanmaraş, Antalya, Mersin, Muğla, İzmir ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüklerinde yangın söndürme ekipleri oluşturulduğunu söyledi.

             

Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, önümüzdeki günlerde hava sıcaklığında artış meydana geleceğine dikkat çekerek vatandaşlarımızı havanın kritik olduğu günlerde bahçe temizliği ve anız yakılmaması, piknik ve ormanlık alanlarda ateş yakılmaması ve yangın görüldüğünde ALO 177 ihbar hattının aranması konusunda uyardı.