Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Öz Orman-İş Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu’na İştirak Etti

11.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Öz Orman-İş Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu'na iştirak etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, hükümetlerinin sendikacılığa çok önem verdiğini belirterek, yapılacak yeni Anayasa'da işçi hakları konusunda düzenlemeler yapılacağını söyledi.

         

Orman demenin hayat demek olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, bu sebeple her zaman ormanlara çok önem verdiklerini belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanlığının kurulmasının ardından orman ve suya daha çok önem vereceklerini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni yapılandırmayla Bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğünün daha güçlü hale geldiğine dikkati çekti.

         

Ormanların küresel iklim değişikliğiyle mücadelede çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ormanların havadaki karbondioksiti alıp oksijen vererek havayı temizlediğini anlattı. Orman varlığını artırmak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şunları söyledi:

         

''2008'de ağaçlandırma seferberliği ilan ettik ve yılda 420 bin hektar alanda ağaçlandırma ve ıslah çalışması yapmaya karar kılmıştık ve o yıl 463 bin hektarla hedefi aştık. 2009'da 440 bin hektar hedef koyduk ve daha sonra 500 bin hektarı aşma kararı aldık. 501 bin hektarı ağaçlandırarak bir rekora imza attık. 

 

Ağaçlandırma seferberliği dolu dizgin devam ediyor, son 3 yılda 1,5 milyon hektarı aştık, 2012 yılı sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektarlık alanı ağaçlandırmış olacağız.''

         

 

2023'te 1 milyar dolarlık odun dışı ürün ihracatı yapmayı amaçladıklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, odun üretiminin arttığını ve yurtdışından odun ithalatının azaldığını söyledi.

         

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman alanlarının dünyada azalırken Türkiye'de arttığını ve Türkiye'nin odun servetinin 1 milyar 400 bin metreküpe yükseldiğine işaret etti.

         

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, orman teşkilatının orman köylüleriyle hasım değil hısım olması yönünde talimatı bulunduğunu belirterek, orman köylülerinin gelir seviyesini artırmak için gerekli çalışmaların yapılacağını söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, ''2-B ile alakalı problemlerde sona gelinmiştir. Herhalde Ekim-Kasım aylarında Meclis açıldığı zaman çözülecek. Böylece vatandaşla olan problemlerimizi de tamamen çözeceğiz'' diye konuştu.

         

Bugüne kadar 93 kent ormanı kurulduğuna işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, her ile tabiat parkı ve nüfusu 50 binden büyük her ilçeye de kent ormanı kuracaklarını söyledi.

          

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'nin orman yangınıyla mücadelede destan yazdığını ve dünya lideri olduğunu ifade ederek, yangına müdahale eden bütün araçların, Yangın Takip Merkezi'nden ve odasından anında takip edilebildiğini dile getirdi.

         

Ormanların bütün dünyanın malı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, komşu ülkelerde meydana gelen yangınların söndürülmesi konusunda da çalıştıklarını anlattı.

 

09.07.2011