Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’da

11.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni bakanlık görevinin ardından ilk ziyaretini Afyonkarahisar'a gerçekleştirdi.

 

Afyonkarahisar Valiliği ziyaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı ismine daha alışamadığını belirterek, "Bazen kendi bakanlığımı Çevre ve Orman Bakanlığı olarak söylüyorum sonra hemen çeviriyorum. Ben artık Çevre ve Orman Bakanı değilim, Orman ve Su İşleri Bakanı'yım diyorum" şeklinde konuştu.

 

 

Yeni bakanlık bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü'nün daha çok büyüdüğünü belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Özellikle bazı ağaçlandırma ile alakalı birimler, mesela ORKÖY oraya geçti. Bütün bölgelerde ve illerde burası tek muhatap olacak. O bakımdan faydalı oldu. Bundan sonra çok hızlı bir şekilde hareket edecektir. Zaten dünyada ormancılıkta ilk üçe giriyoruz. Bu dönemde daha da hızlanmak istiyoruz. Önümüzdeki 4 yıl zarfında arkadaşlarımızla zaten bir eylem planı hazırlıyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarımızı katlayarak yolumuza devam edeceğiz. Özelikle ağaçlanmadık yer kalmayacak" dedi.

 

Bal ormanları gibi, vatandaşlara ekonomik katkı sağlayacak, ayrıca odun dışı ürünler gibi ihracata yönelik birtakım çalışmalar içerisinde olacaklarını anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ceviz ve badem ile alakalı özel bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi. Türkiye'de cevizin yüzde 65'inin yurt dışından ithal edildiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bu, Türkiye için kabul edilemez bir durumdur. Bu bakımdan arkadaşlarıma talimat verdim. Ceviz, badem gibi birtakım ürünler, özel ağaçlandırma, bal ormanlarının kurulması. Bunların alanında gerçekten çok büyük adımlar atacağız" şeklinde konuştu.

 

Ormanların bakımının çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, ormanlarda gerekli bakımı yaparak, işleterek odun üretimini de artırmanın peşinde olacaklarını aktardı. Yeni bir genel müdürlük olan Korunan Alanlar ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nü kurduklarını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu genel müdürlüğün de çok büyüyeceğini ifade etti.

 

Çölleşme ve Erozyon İle Mücadele Genel Müdürlüğü'nün kurulduğunu kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

 

"Bu da çok önemli. Çünkü, biz sadece Türkiye için düşünmüyoruz. Biz büyük bir ülkeyiz, Balkanlardan, Orta Asya'dan, hatta Ortadoğu ve Afrika'dan bizden özellikle erozyon kontrolü ve ağaçlandırma konusunda yardım istiyorlar. Dolayısıyla bütün dünyaya hitap edecek olan Çölleşme ve Erozyon İle Mücadele Genel Müdürlüğü kuruldu."

 

Prof. Dr. Eroğlu, Afyonkarahisar Valiliği'ne yaptığı ziyaretin ardından Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı da makamında ziyaret ettikten sonra Belediye Meclis Salonu'ndaki koordinasyon toplantısına iştirak etti.

 

09.07.2011