Türkiye’nin En Yüksek Barajı ve Çoruh Nehrinin Üçüncü Gerdanlığı Deriner Barajı’nda Sona Yaklaşıldı

11.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek barajı olacak, aynı zamanda Muratlı TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Barajı ile Borçka Barajlarından sonra Çoruh nehrinin üçüncü gerdanlığı olma özelliğini taşıyan Deriner Barajı’nda çalışmaların hızla devam ettiğini ve yaklaşık maliyeti 1 milyar 400 milyon Amerikan Doları olan projenin 2012’de tamamlanarak aynı yıl enerji üretimine geçileceğini söyledi.

İnşaatına 1988 senesinde başlanan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çoruh Nehri üzerinde ve Artvin İl Merkezini Erzurum İl Merkezine bağlayan Devlet Karayolu üzerindeki köprünün 5 km menbasındadır.

 

 

Çoruh Nehri üzerindeki ilk kilit baraj olan Deriner Barajı, çift eğrilikli beton kemer barajlar arasında Türkiye’nin en yüksek barajı olacaktır. Deriner Barajının temelden yüksekliği 249 metredir.

Barajın toplam gövde hacmi 3,4 milyon m3 olup, bu hacmin yaklaşık 3,3 milyon m3’lük kısmının imalatı Haziran 2011 itibariyle tamamlanmıştır. Baraj tamamlandığında 1.920.000.000 m3 su depolanacaktır.

 

 

Barajın HES ünitesinin kurulu gücü 670 MW olup, yıllık 2,118 milyar kilovat.saat  enerji üretilmesi planlanmaktadır. HES ünitesinin devreye girmesiyle Türkiye’de üretilen toplam hidroelektrik enerjinin ise % 6’ sı Deriner Barajı’ndan elde edilmiş olacaktır.

 

Deriner Barajı ve HES, gerek üreteceği enerji bakımından gerek sağlayacağı istihdam açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacaktır.