Erozyonla Mücadelede Büyük Başarı Elde Edildi

12.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum itibarı ile küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmeden en fazla etkilenecek ülkeler arasında bulunduğunu ve bu etkiyi en aza indirmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü;  “Dünya Çölleşme Tehlikesi Haritasında başta Orta Anadolu olmak üzere ülkemizin önemli bir bölümü ‘çölleşmeye çok fazla ve fazla duyarlı’ olarak gösterilmiştir. Ülkemizde tarım alanlarının %59’unda, meraların %64’ünde, orman arazilerinin %54’ünde erozyon vardır. Özellikle son yıllarda ülkemizde, ormanların iyileştirilmesi, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarında büyük bir hamle gerçekleştirdik. Ülkemizde toprağın korunması çölleşme ve erozyonla mücadele, çığ, heyelan ve sel felaketlerinin önlenmesi konularında politika ve stratejiler belirlemek, plan ve projeler yapmak, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyon sağlamak gayesi ile “Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü” nü kurduk.

Ayrıca; ağaçlandırma, fidan üretimi, erozyon kontrolü, rehabilitasyon faaliyetlerini daha etkin ve tek elden yürütmek gayesi ile “Orman Genel Müdürlüğü” çatısı altında topladık. Yeni yapılanmadaki gayemiz çölleşme ve erozyonla mücadele ve ormancılık faaliyetlerinin daha etkin, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır.”

12.07.2011