Birecik Üretme İstasyonunda Bulunan Kelaynaklardan 4’ü Göçe Gönderildi

28.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait Şanlıurfa Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu’nda bulunan kelaynaklardan 4 adedi göçe gönderildi.

Kelaynaklardan 2’sine uydu vericisi takılarak, 2’si de verici takılmadan tabiata bırakılmıştır.

 

 

Kelaynaklar, 1950’li yıllara kadar Türkiye’nin Güneydoğusunda yaygın olarak yaşamaktaydı. 1950’lilerde bölgedeki tarım zararlıları ve sıtmaya karşı DDT ile yapılan yoğun ilaçlamadan sonra sayılarında dramatik bir düşüş yaşanmış ve 1973 yılında 23 çifte kadar düşmüştür.

 

 

Bu dramatik düşüşü durdurmak maksadıyla 1977 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Birecik’te 3 adet Kelaynak Üretme İstasyonunu kurmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde bugün itibarıyla istasyondaki toplam kelaynak sayısı 132’ye ulaşmıştır. Bunlardan 27’si 2011 yılının yavrusudur.   

1977-1998 yılları arasında serbest şekilde göçe giden kelaynakların göçten geri dönmemeleri sebebiyle kuşlar 1998 yılından itibaren göç dönemi başlangıcında Birecik’teki Kelaynak Üretme İstasyonunda kafeslere alınmaya başlanmıştır.

Uzun yıllardan sonra 2008 yılında ilk defa uydu takip cihazı takılarak göçe gönderilen beş kelaynaktan ikisinin Birecik’e geri dönmesi, kelaynakların tabiatta yeniden var olabileceğini göstermiştir.

2011 yılı içerisinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği arasında bir protokol imzalanmış ve protokol çerçevesinde 2 adet kelaynak uydu vericisi takılarak 2 adet de verici takılmadan toplam 4 adet kuş 22 Temmuz 2011 tarihinde göçe gönderilmiştir.

Uydu vericilerinden elde edilecek bilgiler neticesinde kelaynakların göçerken izledikleri yol ile karşılaştıkları problemler belirlenecek ve uluslararası çözümler bulunmaya çalışılacaktır.

Diğer taraftan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından Suriye’deki kelaynak popülâsyonunu desteklemek maksadıyla 2010 yılında 6 adet yavru kelaynak, bu ülkeye hediye edilmişti.

28.07.2011