Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu DMİ Genel Müdürlüğü’nü Ziyaret Etti

28.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapılan çalışmalar ve yeni dönemdeki hedefler ile alakalı toplantı yaptı.

 

 

Öncelikle, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne yeni atanan İsmail Güneş’i makamında ziyaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Genel Müdüre hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

 

Daha sonra DMİ Genel Müdürlüğü’nün faaliyetleri ve hedefleri hakkında Genel Müdür Güneş’ten brifing alan Prof. Dr. Eroğlu, yeni dönemdeki çalışmalar ve çalışma prensipleri hakkında fikir alışverişi yaptı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada DMİ Genel Müdürlüğü’nün Dünyada sayılı kuruluşlardan biri haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek, kendisinin bunun takipçisi olacağını söyledi.

 

 

Şu ana kadar yapılan işlerle önemli mesafeler alındığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye’nin büyük hedefleri var ve 2023 yılında en büyük 10 ekonomi arasına girmesi gerekiyor. Bu hedefe ulaşabilmek için her kurumun kendini geliştirmesi, kendine yeni hedefler koyması ve bunları gerçekleştirmesi lazım. DMİ Genel Müdürlüğü’nün de kendi hedefleri var. Bu hedefleri gerçekleştirerek büyümesi ve kendisini daha da geliştirmesi gerekmektedir. Bizler bunun için her türlü desteği sağlayacağız ve bu hedeflerin gerçekleşip gerçekleşmediğini her ay takip edeceğiz” diye konuştu.

 

Halen 6 adet radarın işletmede olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, “2012 yılı sonuna kadar bu sayıyı 11’e yükselteceğiz. Ancak bu radarların, kurulmuş ve kurulacak olan otomatik meteorolojik gözlem istasyonlarının (OMGİ) işletmelerinin titizlikle yapılması lazım. Ayrıca bu OMGİ’ler kurulurken yer seçimine dikkat edilmeli, aynı iklime sahip yakın yerler seçilmeyerek gereksiz yere kaynak israfı yapılmamalı” dedi.

 

 

DMİ’nin tahminlerde isabet oranının % 90 seviyesinde olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Akdeniz ve Karadeniz bizim denizlerimiz buradan Cebeli Tarık Boğazı’na kadar bütün tahminlerin bizden alınması gerekir. Büyük ülke ancak böyle olunur. Bu hedefi gerçekleştirmek için de gerekli çalışmaları başlatalım” diye konuştu.

 

Erken uyarı sisteminin önemine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Erken uyarı sistemini gözden geçirelim ve daha ayrıntılı hale getirelim. Küresel iklim değişiklikleri sebebiyle ani ve yoğun yağışlar taşkınlara sebep oluyor. Bu konuda daha ciddi çalışma yapmalıyız” dedi.

 

Bir kurumda disiplinin çok önemli olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “2023 hedeflerini hızlı ve belli bir disiplin içinde gerçekleştirmeliyiz. DMİ’nin sahası da oldukça geniş ve bu alanlarda sürekli çalışma ve araştırma içinde olmalıyız. Ben de hala kendi alanımda sürekli bir öğrenme içerisindeyim. Bildiklerim, bilmediklerimin yanında okyanusta bir damladır” diye konuştu.

 

Ülkemizde yaşanan taşkınlarda bilhassa DMİ Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’nün sürekli iletişim içinde çalışması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, aksi taktirde taşkınların önlenmesinin mümkün olmayacağını söyledi.

 

 

Rüzgâr ve güneşlenme haritalarının güncellenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu,”Özellikle rüzgâr açısında büyük bir potansiyele sahibiz. Rüzgâr enerjisi için en uygun alanlar belirlenmeli ve gerekli çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

 

 

Toplantıda DMİ Genel Müdürü İsmail Güneş de meteorolojik çalışmalar ve hedeflerle alakalı bir sunum yaptı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplantının ardından Meteorolojinin Sesi Radyosu’ndaki programa iştirak ederek, Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

28.07.2011