Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yu Makamında Kabul Etti

28.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kendisini yeni görevi münasebetiyle ziyaret eden Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yu makamında kabul etti.

Kabulde konuşan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, seçim döneminden sonra yoğun bir çalışma içine girdiklerini söyledi. Su işlerinin Türkiye'nin en önemli meselelerinden biri olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, ''Orman, meteoroloji, çölleşme, erozyon kontrolü, doğa koruma, bunlar gerçekten önemli konular. İnşallah biz de bu dönemde ülkemize çok faydalı hizmetler yapacağız'' diye konuştu.

Geçen 4 yılda barajlar, atıksu arıtma tesisleri, kent ormanları gibi Türkiye'ye binden fazla eser kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Eroğlu, ''İnşallah bu dönemde de güzel hizmetler olacak. Biz 74 milyonun hizmetindeyiz. Bu anlayışla çalışıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan bütün belediyelere, illere, bütün vatandaşlarımıza destek veriyoruz'' dedi.

Konuşmasında Anayasa konusuna da değinerek Anayasanın katılımcı bir anlayışla yapılması gerektiğine işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti:

''Bütün partiler, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerimiz, bütün tarafların desteğiyle 21. asra yakışır, Türkiye'ye yakışır bir Anayasa hepimizin özlemi. Biz son derece açığız, şeffafız. Desteği olan herkes buyursun, katkısını koysun, çalışmasını yapsın. Mühim olan birlik, beraberlik içinde bu Anayasanın yapılması. Tabii gerek işçi gerekse memur sendikalarının da görüşleri alınacak.''

Gazetecilerin 2B arazileriyle alakalı sorusu üzerine, 2B ile alakalı Orman Genel Müdürlüğünde bütün orman teşkilatının video konferans sistemiyle iştirak ettiği bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

''Bu 2B meselesini kökünden çözmek istiyoruz. Yüzde 95 orman kadastrosu tamamlanmıştır. Ayrıca tapu kadastro konusunda 2B alanlarının belirlenmesi, tapu ve tescil işlemlerinin, kullanıcıların, hak sahiplerinin belirlenmesine dair 2008'de kanun teklifi verilmiş ve ana muhalefet tarafından Anayasa Mahkemesine götürülmüştü, açılan bu dava neticelendi. Şu anda önümüzde bir mani yoktur. Tapu kadastrosu çalışmalarının büyük kısmını tamamladı. Orman kadastrosunun yüzde 95'i bitti. İnşallah önümüzdeki Ekim-Kasım aylarında, Meclis açıldıktan sonra bunu gündeme getirmeyi planlıyoruz.''

Medyada bazen ''Orman alanlarının peşkeş çekildiği'' yönünde yayınlar yapıldığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Bu son derece yanlış. Bu, 1981'den önce orman vasfını tamamen kaybetmiş, üzerinde köyler, sanayi tesisleri, ilçeler, kasabalar kurulmuş olan yerlerin bir şekilde değerlendirilmesini ihtiva eden bir husustur. Aslında o kadar büyük değil. Sadece geçen yıl 2B alanlarından daha fazla alanı bir yılda ağaçlandırdık. Türkiye ağaçlandırma, erozyon kontrolünde dünya lideri'' diye konuştu.

27.07.2011