Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Türkiye İhracatçılar Meclisi Heyetini Kabul Etti

28.7.11

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu,   Türkiye'nin ilerlemesi, büyümesi ve gelişmesi için ihracatın çok büyük önemi olduğunu kaydederek,  ihracatçılara ellerinden geldiği kadar yardımcı olacaklarını belirtti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkiye'nin ilerlemesi,  büyümesi, gelişmesi için ihracatın çok büyük önemi var. Burada da sizin rolünüz büyük. Başbakanımızın 2023 için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koyması önemli. Bu başarıyı da sizler sağlayacaksınız'' dedi. Mobilya ihracatında da her türlü desteği vereceklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, odun dışı ürünler, tıbbi ve aromatik bitkilerin bütün Dünyada çok daha büyük önem kazanmaya başladığını, 2023 yılında bu alanda 1,5 milyar dolarlık bir ihracatı hedeflediklerini kaydetti..

Özellikle yeni sektörlerin oluşmasının çok faydalı olacağına inandıklarını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, buna örnek olarak bal alanında bütün Dünyada bir eksiklik olduğunu, bu alanda Bakanlığın 99  bal ormanı kurduğunu, organik bal ihraç etmek isteyenlere bu ormanların açık olduğunu, hiçbir bedel almadan arıcılara yer tahsis ettiklerini söyledi.

Türkiye'de çok güzel su kaynakları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  ihracatçılara bir marka oluşturarak bu kaynak sularını bütün Dünyaya ihraç etmelerini teklif etti.

 

Temiz enerji kaynakları hususunda da bugün Dünyada büyük bir potansiyel olduğunu, sanayicilerle iş birliği yaparak bunları Türkiye'de üretip dışarıya ihraç etmenin mümkün olduğunu kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  fidan üretimi ve özellikle kurak bölgelere dayanıklı fidan üretimi hususunda büyük bir seferberlik başlattıklarını belirtti.

27.07.2011