Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Açıldı

07.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda inşa edilen Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Tesisin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, “Gerek Bakanlarımıza, gerek Bakanlık mensuplarımıza, bu projede emeği geçen mimarından, mühendisine, yüklenici firmanın bütün yönetici ve işçilerine çok teşekkür ediyorum. 1915’in 18 Martı’nı bugüne ve yarınlara taşıyacak merkezin, şu anda açılışını yaptığımız için mutluyuz. Kutluyorum, hayırlı olsun diliyorum” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise merkezde 11 gösteri salonu, birer adet de sergi ve konferans salonu bulunduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“En ileri teknolojileri kullanarak hazırladık. 8 lisanda tercüme var. İlk salonda Osmanlı'nın cihan harbine girişini sunuyoruz. İkinci salonda Nusret Mayın Gemisi, üçüncü salonda deniz muharebelerini anlatıyoruz. Dördüncü salonda Mecidiye tabyasının bombalanmasını ve Seyyit Onbaşının tarihe geçen kahramanlığını, beşinci salonda kara muharebelerini, altıncı salonda da özellikle 263 rakımlı tepede cereyan eden büyük muharebeyi anlatıyoruz. Yedinci salonda siper muharebeleri, sekizinci salonda gökkubeden bir Gelibolu gösteriyoruz. Dokuzuncu salonda 'Çanakkale Geçilmez'i anlatıyoruz. Onuncu salonda hatıralar, onbirinci salonda da 1915 yılından günümüze Türkiye'nin durumu anlatılıyor.”

Daha sonra Başbakan Erdoğan, kurdele keserek merkezin açılışını yaptı.

“Çok Modern Güzel İleri Teknolojiyle Donatılmış Bir Merkez”

Başbakan Erdoğan tanıtım merkezinin açılışını yaptıktan sonra, Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış merasiminde, Çanakkale'ye kazandırılan 47 eserin ve yatırımın toplu açılışını gerçekleştirdi.

Buradaki konuşmasında açılışını yapacakları eserlerin toplam yatırım tutarının 753 milyon lirayı geçtiğini belirten Erdoğan, yatırımların kente kazandırılmasında emeği geçenleri kutladı.

Eceabat'ta, Şehitlikte, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kurulan, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'ni az önce ziyaret ettiğini ve resmi açılışını kurdelesini kesmek suretiyle gerçekleştirdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan “Benim sizden ricam şudur; fazla geciktirmeden, en kısa zamanda yavrularınızı yanınıza alın ve gelin burayı ziyaret edin. İnşallah bunun bir değişiğini de 'Panorama 1915' olarak ayrıca yapacağız. Şimdi bu merkezi 80 milyon liraya mal ettik. Birçok özelliklere sahip, gerçekten çok çok modern güzel ileri teknolojiyle donatılmış bir merkez.

Bakın... Çanakkale'ye kazandırdığımız bu eser, farklı kazanımlarıyla sadece milletimize değil, insanlığa hizmet verecek, bir çekim alanı oluşturacak. Bu eser, sadece Gelibolu için değil, sadece Eceabat için, sadece Çanakkale için değil, ülkemiz için çok önemli, nesillerimiz için çok önemli. Gençliğimiz 'Ben neymişim?' diyecek burayı gördüğü zaman. Çünkü yavrularımıza tarihten nelerin tevarüs ettiğini öğretmemiz, anlatmamız lazım. İşte burada bunu görecek” diye konuştu.

“Şehitliklerimizi Tek Tek Ele Aldık”

Çanakkale şehitlerine gerekli ihtimamın ve Çanakkale şehitliklerine hak ettikleri özenin gösterilmesi gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, ''Biz, tarihimizin en şanlı muharebelerinden, en büyük zaferlerinden birinin kazanıldığı bu coğrafyayı ihya etmek için 10 yıl boyunca gerçekten büyük gayret sarf ettik'' dedi.

Eceabat'ın, Gelibolu'nun bütün oralarda ne yol, ne yorgan, hiçbir şey yoktu diyen Başbakan Erdoğan, “Hepsini ele aldık. Anıt çöküyordu, onun imarını yaptık. Şehitliklerimizi tek tek ele aldık. Bakın, bizim hükümeti devraldığımız döneme kadar bu yarımada üzerinde muharebe alanları, siperler, şehitliklerle alakalı olarak maalesef dikkate değer bir çalışma yapılmadı. Biz, bu tarihi yarımadayı yeni baştan ele aldık. 28 şehitliğin yerlerini tespit ettik, şu ana kadar 11 şehitlikte yatanların isimlerini belirledik ve bu şehitlikleri ihya etmeye başladık. Şehit kabirlerine ulaşımı kolaylaştırmak için yaklaşık 77 kilometre yol inşa ettik.

Tarihi Milli Park'a giriş noktalarını düzenledik, levha kirliliğine son verdik. Çanakkale'deki bütün şehitlerimizin, burada yatan 63 bin şehidimizin ismini 1691 mermer ve camdan oluşan şahidelere yazdık. Burada, onların hatırasına denk düşen bir şehitliği oluşturmuş olduk. Şehitliğin ve Abide'nin çevre düzenlemesini aynı şekilde büyük bir hassasiyetle gerçekleştirdik. Aydınlatmasıyla, sulamasıyla, bitki örtüsüyle, burayı şehitlerimizin ruhunu şad edecek bir manzaraya kavuşturduk. Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyası'nın çevre düzenlemesi devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılın sonunda bitireceğiz. Anadolu Hamidiye Tabyası Projesi yapım çalışmaları sürüyor, bu yıl sonunda inşallah ziyarete açıyoruz'' diye konuştu.

“Çanakkale'ye Gelen Ziyaretçi Sayısını Artırdık”

Çalışmalar ve teşvikler sayesinde Çanakkale'ye gelen ziyaretçi sayısının arttığına işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Çanakkale'ye 2000 yılında kaç kişi geliyordu biliyor musunuz? 200 bin. Bugün nereye ulaştık biliyor musunuz? 2,5 milyona ulaştık. İnşallah bu sayı daha da artacak. İnşallah, Türkiye'deki her bir vatandaşımız en az bir kere buraya gelip şehitlerimizi ziyaret edecek. Türkiye ile kalmayacak, burada kendi evlatları olan ülkelerden de çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayacağız'' dedi.

Erdoğan, Nisan ayında Avustralya Başbakanı Julia Gillard'ın Çanakkale'ye geldiğini, daha sonra Ankara'da görüştüklerini belirterek, ''Dedim ki, '2015, 100'üncü yıl olacak. Bu 100'üncü yıla Avustralya, Türkiye hatta Yeni Zelanda hep birlikte hazırlanalım ve Avustralya'da Türk yılı yapalım. Türkiye'de de aynı şekilde Avustralya yılı yapalım ve hazırlığı beraber yürütelim'. Şimdi kararını verdik ve bu hazırlığı beraber yürüteceğiz. İnşallah çok daha farklı bir dönemin adımlarını atacağız'' şeklinde konuştu.

Bugün açılışını yaptıkları Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nin muhakkak ziyaret edilmesini isteyen Erdoğan, 8 bin 600 metrekare üzerinde, 2 bin 400 metrekare kapalı alanla, 11 salon, 1 sergi, 1 konferans salonu, kafeterya ve idari bölümlerle, dünyanın en modern tarih müzelerinden birini Çanakkale'ye kazandırdıklarını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nin, geçmişte bu vatanı bizlere kazandıran şehitlerin hatırasına yapılan muhteşem bir merkez olduğunu belirtti.

Bugün önemli tesislerin hizmete gireceğini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Hükümetimiz, Çanakkale'ye çok büyük önem verdi ve geçen yılın sonuna kadar, bu kente 2 milyar 400 milyon TL'lik yatırım yaptı. Ama bunda en büyük payı da Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak biz alıyoruz. Bundan dolayı da bu güzel topraklara hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. Bakanlığımız, geçen yılın sonuna kadar 822 milyon TL'lik yatırım yapmış. Bakanlığımız, bu yıl ile beraber Çanakkale'ye 1 milyar TL'den fazla yatırım yapmak suretiyle destan yazacak'' dedi.

Çanakkale'de 5 baraj açtıklarını anlatan Prof. Dr. Eroğlu, geniş arazileri sulayan bütün tesisleri tamamladıklarını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Bu tesislerle şu ana kadar 470 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Ayrıca Ayvacık ilçesine yılda 1 milyon metreküpten fazla içme ve kullanma suyu temin ettik. Tamamladığımız 11 adet teras var. Böylece 12 yerleşim yerini taşkınlardan koruduk. Bilhassa Gelibolu Yarımadası için inşa ettiğimiz Çokal Barajı geçen yıl sonunda tamamlandı. Projeler sona erdiğinde, bütün Gelibolu'nun sulama ve içme suyunu temin etmiş olacağız'' diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tamamlanan ve açılışı yapılan Bayramiç, Ezine ve Kumkale ovalarını sulayan tesislerin maliyetinin 337 milyon TL olduğunu anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çanakkale, Ezine ve Bayramiç'te bulunan toplam 170 bin dekar arazinin sulanacağını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman teşkilatının ağaçlandırma konusunda Çanakkale'de büyük hizmetler verdiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, ve diğer
yetkililerle birlikte tesislerin açılışını gerçekleştirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarafından Tamamlanan ve Açılışı Yapılan Tesisler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Kabatepe mevkiinde tesis edilen tanıtım merkezinde, Dünya’da benzeri olmayan hologram ile filmin aynı anda kullanılması tekniği ile Çanakkale Muharebeleri 11 farklı mekanda anlatılmakta, muharebe anı ziyaretçilere adeta yeniden yaşatılmaktadır.

Yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, 9 Haziran 2012 tarihinden itibaren kapılarını ziyaretçilerine açacaktır.

Bayramiç, Ezine ve Kumkale Ovaları Sulama Tesisleri ile toplam 164. 370 dekar arazi sulamaya açılacaktır.

 

 

Çanakkale ili, Bayramiç ve Ezine ilçeleri ile 23 adet köye ait arazilerin yer aldığı Bayramiç Ezine ovalarında 100.530 dekar, Kumkale ovasında 63.840 dekar olmak üzere toplam 164.370 dekarlık arazinin sulanması sağlanacaktır.

 

 

337.240.000 TL’ye mal olan bu tesislerin hizmete alınmasının ardından yıllık 47 milyon TL gelir artışı sağlanacaktır.

07.06.2012