Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarafından Manisa’da Yapılması Planlanan 6 Tesisin Temeli Atıldı

08.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Manisa Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen toplu temel atma merasimiyle 6 tesisin temelini attı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin iktidarları döneminde önemli mesafeler aldığını, ülkenin çok değiştiğini belirtti.

Türkiye'nin, ''IMF başkanlarını devlet gibi karşıladığı bir dönemden IMF'ye olan borcunu bir kalemde ödeyebilecek döneme geldiğini'' vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, ''Türkiye'nin yıldızı parlak. 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olacaktır'' dedi.

Türkiye'nin şantiyeye çevrildiğini, sadece kendi Bakanlığına ait ülke genelinde 4 binden fazla şantiyenin bulunduğuna dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Türkiye, bölünmüş yolları, sağlık sistemindeki gelişimleriyle dünya ülkeleri tarafından da örnek alınan bir ülke haline geldi. Geçmişte hizmetlerin yapılamamasında hortum ve vurgunlar önemli yer teşkil ediyordu. Bir taraftan ilaç vurgunu, bir taraftan banka vurgunu. Neticede sizlere hizmet gelemiyordu. Bu paralar, milletimizin cebinden çıkan paralarla geri ödeniyordu'' diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sadece DSİ'nin 226'sı baraj olmak üzere toplam 1128 tesis açtığını, 49 kente su götürdüklerini ifade etti.

''Küçük Bir Tesisin Temel Atımına Bile Bakanlar Kurulu Gelirdi''

Eskiden küçük bir göletin açılışına başbakanların gittiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu ”Biz artık toplu temel atıp, toplu açılış yapıyoruz. Küçük bir tesisin temel atımına bile bakanlar kurulu gelirdi. 111 tesisi Başbakanımız Ankara'dan tek düğme basarak gerçekleştirdi. Türkiye'de muazzam bir seferberlik başlattık. Hükümetimiz Manisa'ya çok büyük önem veriyor. Burada yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Burası verimli topraklar. Buraya hizmet etmek bizim boynumuz borcu. 29 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. 16 adet otomatik meteoroloji istasyonu kurduk.

Manisa'da eğitim kalitesi çok arttı. Eğitimde de refahı yakaladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bizimle yarışıyor. 2002 yılında Manisa'da 76 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, 2003'ten günümüze 274 kilometre bölünmüş yol yapıldı. İzmir'i, Manisa'ya yaklaştırdık. 390 milyon lira yatırım yapmış, TOKİ destan yazmış, büyük kısmı tamamlanmış.''

Manisa'da yapılması planlanan 40 gölete, muhtarlardan gelen talep doğrultusunda 6 tane daha ek yapacaklarını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün temeli atılacak 6 tesisle 73 bin dekarlık alanın sulanacağını, bu tesislerin maliyetinin 57 milyon lira olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yüklenici firma yetkilileriyle tesislerin bitirme tarihi konusunda pazarlık yaptı. Prof. Dr. Eroğlu, tesislerin 2013 yılında bitirilmesini istediklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, görüntülü canlı bağlantı ile Gördes Sol Sahil Sulaması, Kula Çelengöz Göleti, Kula Bebekli Göleti, Selendi Ayanlar Göleti, Kırkağaç Aydıncık Göleti ve Alaşehir Kavaklı Göleti'nin temelini butona basarak attı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temel atma merasiminden önce de Vali Halil İbrahim Daşöz'ü makamında ziyaret etti.

08.06.2012