İzmir’e Kazandırılan 40 Tesisin Açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Yapıldı

11.6.12

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de 40 yatırımın toplu açılış merasimine katıldı. İzmir Atatürk Stadı'nın yatırımların resmi açılışlarını yapan Başbakan Erdoğan, "Resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz yatırımların İzmirimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bizim yönetim anlayışımızın temelinde hizmet var. Sevdamız, milletimizi kalkındırmanın sevdası, siyasetimiz, hizmet siyaseti." diye konuştu.

Platformda, açılışı yapılan yatırımları gösteren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Siyasetimizin meyvesini arkamdaki tabloda görüyorsunuz. 40 açılışın toplam tutarı 740 milyon TL'dir. Göreve geldiğimizden bu yana İzmir'e kazandırdığımız bütün yatırımların bedeli 7.6 milyar TL’dir EXPO 2020'yi de İzmir'e kazandırmak istiyoruz. EXPO'nun kazanılması durumunda İzmir'e 2020'ye kadar yapılacak yatırım tutarı 30 milyar Türk Lirasını bulacak."

"İzmir, bir değişimin, bir dönüşüm içinde." diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, tamamlanan 40 yatırımın kurdelesini, eşi Emine Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte kesti.

Orman ve Su işleri Bakanlığı Tarafından Tamamlanarak Açılışı Yapılan Tesisler

Açılışı yapılacak tesislerden Çaltıkoru Barajı ile 41 milyon m³ su depolanacak ve  Kınık Ovası'nda 42.510 dekar alan sulanacaktır. 170.000.000 TL’ye mal olan barajın devreye alınmasıyla yöre halkına dekar başına yıllık 480 TL olmak üzere, 20 milyon TL’lik gelir artışı temin edilecek. Ayrıca 2.700 kişiye de istihdam sağlanacak.

 

Yortanlı Barajı ile de 67 milyon m³ su depolanacak ve Kınık Ovası'nda 69.900 dekar arazi suya kavuşacaktır. 121.500.000 TL’ye mal olan bu projenin gerçekleşmesi ile de 33 milyon TL gelir artışı sağlanarak, ayrıca 3.800 kişilik ek istihdam oluşturulacaktır.

 

 

Neticede Çaltıkoru ve Yortanlı Barajları'nın devreye alınmasıyla Kınık Ovası'nda toplam
112.410 dekar arazi suya kavuşmuş olacak, 6.500 kişiye istihdam oluşturularak, ekonomiye yılda 54.000.000 TL katkı sağlanacaktır.

 

İzmir'e AB Standartlarında Toprak Laboratuarı…

 

 

Açılışı yapılacak olan AB standartlarında, her türlü teknik donanıma sahip, “Ege Ormancılık Araştırma Enstitüsü Toprak Laboratuarı” tesisi için ise toplam 2.000.000 TL yatırım yapıldı. 

 

Türkiye’nin imza attığı Uzun Menzilli Sınırlar Ötesi Hava Kirliliği Sözleşmesi çalışmaları kapsamında elde edilecek verilerin Avrupa’daki merkeze aktarılacağı laboratuarda yılda 30.000 analiz yapılabilecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı birimlerinin yanı sıra diğer kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektörden gelen analiz talepleri de karşılanacak.

09.06.2012