Ankara- Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren Projesi İçin İmzalar Atıldı

11.6.12

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Ankara-Afyonkarahisar etabının sözleşme imza merasimi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın iştiraki ile gerçekleştirildi.

TCDD Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza merasiminde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın destan yazdığını belirterek, kendisinin de Bakan Binali Yıldırım'ın çalışmalarını takdirle izlediğini ve bundan gurur duyduğunu dile getirdi. ''Eskiden bizim yollarda ömrümüz geçerdi'' diyen Prof. Dr. Eroğlu, üniversite öğrencisi olduğu dönemde, Afyonkarahisar'dan İstanbul'a 12, 15, hatta 17 saatte gittiğini hatırlatarak, ''Perişan olurduk yollarda. Hele rampalarda takıldığınız zaman bir kamyonun arkasında, saatlerce birkaç kilometre kuyruk olurdu'' diye konuştu.

Türkiye'de toplam 16 bin kilometre, sadece Afyonkarahisar'da ise 520 kilometre bölünmüş yol yapıldığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Afyonkarahisar hakikaten bütün yolların kesim noktası. Eskiden şöyle söylenirdi; 'Bütün yollar Roma'ya çıkar' diye. Bütün yolların Roma'ya çıktığı falan yok. Ben Roma'yı gördüm.'Biz bütün yollar Afyonkarahisar'a çıkar' diyoruz'' şeklinde konuştu.

Geçmişte ulaşım konusunda eziyet çektiklerini dile getiren Bakan Prof. Dr. Eroğlu, ama şimdi Afyonkarahisar'dan İzmir, Denizli, Antalya, İstanbul, Ankara ve Konya'ya gitmenin bölünmüş yollarla çok kolay hale geldiğini kaydetti. Türkiye'de, Osmanlı döneminde başlayan demiryolları konusunda, Cumhuriyet döneminde Atatürk döneminde bir atılım yapıldığını, ancak ondan sonra demiryollarının terk edildiğini belirtti. Hükümet, olarak demiryollarına çok önem verdiklerini kaydeden Bakan Prof. Dr. Eroğlu,  bugün Türkiye'nin dünyada hızlı treni olan 8, Avrupa'da ise 6 ülke arasında yer aldığını vurguladı.

Demiryollarına gereken önemin ve özenin gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye'nin hızlı tren ağlarıyla kuşatılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu;

 

''Neticede biz de hükümet olarak demiryollarına tam destek veriyoruz. Demiryolları bizim yüzümüzün akıdır. Demiryollarında çalışanlar da gerçekten fedakar insanlardır''.

Afyonkarahisar'ın şu anda termal turizmde dünya turizm başkenti olduğunu, sağlık ve kongre turizminde çok önemli noktalara ulaştığını belirten Bakan Prof. Dr. Eroğlu, beş yıldızlı oteller sıralamasında Türkiye'de dördüncü sıraya yükselen şehrin, Zafer Havalimanı'nın da açılmasıyla bütün dünyada tanınacağını, termal turizm ve fizik tedavi merkezi olacağını, havalimanından ilk seferin bu yıl 29 Ekim'de gerçekleştirilmesi için çalışıldığını da kaydetti.

''Bir Solukta Afyonkarahisar, Bir Adımda İzmir''

Ankara ve Afyonkarahisar'ın, 287 kilometrelik hızlı tren hattı ile birleştirileceğini vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti:

''Esasen çok güzel söylemişsiniz; 'Bir solukta Afyonkarahisar, bir adımda İzmir'. Artık Afyonkarahisar 287 kilometre, yapacağınız 167 kilometre şu anda Polatlı'dan itibaren. Kısa zamanda alt yapısının biteceğine inanıyorum. Diyerek ''Ankara kalesi ile Karahisar kalesininde birleştirileceğini ve Karahisar Kalesi türküsünün sözlerini 'Karahisar kalesi yıkılır gelir' yerine 'Ankara'dan Karahisar kalesine hızlı tren gelir' şeklinde değiştirmek gerekir şeklinde konuştu.

Hızlı tren hattının tamamlanmasının ardından Ankara'dan İzmir'e 3 saat 30 dakikada gidileceğini ifade eden Bakan Prof. Dr. Eroğlu, şu anda 8-9 saatlik bir yolun 3 saat 30 dakikaya indirilmesinin büyük bir başarı olduğuna dikkati çekti. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu şunları söyledi;

 

''Artık zaman kıymetli. Türkiye'de zamanı heba edecek vaktimiz yok. Zamanla yarışıyoruz. Bu bakımdan mutlak surette bütün şehirleri birleştirmemiz lazım. Hızlı trenle birleştireceğiz, Türkiye'yi dünya ile entegre edeceğiz. Türkiye bütün dünyanın göz bebeği olacak. Hedef 2023, Türkiye hazır, Ulaştırma Bakanlığı hazır, Devlet Demiryolları hazır'' diye konuştu.

İmza merasiminde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’da her biri tarihe iz bırakacak projeler yaptıklarını belirterek, yeni sloganlarının ''kara tren gecikir, hızlı tren yetişir'' olduğunu söyledi.

Bakan Yıldırım, Ankara-İzmir altyapı yapım işinin 624 kilometre uzunluğunda olduğunu, 3 etap halinde yapılacağını, projenin toplam maliyetinin 4 milyar lirayı bulacağını söyledi.

Ankara-Afyonkarahisar arasındaki kesimin 287 kilometre olduğunu ve 700 milyon liranın üzerinde maliyeti bulunduğunu ifade eden Yıldırım, ''Oldukça büyük bir proje, bunun üstyapısı da var. Diğer kesimleri de var. Dolayısıyla oldukça büyük bir proje. Böyle projeler, 10 yıl öncesinde telaffuz bile edilmezdi, hayal bile edilmezdi. Bugün artık Ankara çıkışlı Türkiye'nin doğusuna, güneyine, batısına yüksek hızlı demiryolları yapılıyor'' diye konuştu.

Yapılan çalışmaları anlatan Yıldırım, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir YHT'lerinin bugüne kadar 24 bin sefer yaptığını ve 7 milyon yolcu taşıdığını söyledi. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan demiryolu seferberliğinin 1946'dan itibaren rafa kaldırıldığını ifade eden Yıldırım, ''Geçtiğimiz 60 senede treni kaçırdık. Ama artık hızlı trenimiz var, kaçırdığımız treni yakalayacağız. Aradaki mesafeyi, boşluğu yüksek hızlı tren inşallah kısa sürede kapatacak'' dedi.

''Her 150 Kilometrede Bir YHT İstasyonu Olacak''

 

Büyükşehirler arasında her yöne 150 kilometre gidildiğinde yüksek hızlı trenle karşılaşılacağını, her 150 kilometrede bir yüksek hızlı tren istasyonu olacağını belirten Yıldırım, ulaştırma alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. ''Biz sonuca bakalım, muhalefete laf yetiştirerek kaybedecek vakit yok. Geciken hizmetlerin yapılmasıyla meşgul olmalıyız'' diyen Yıldırım, Türkiye'yi bir baştan bir başa donattıklarını söyledi. Cumhuriyetin 100. yılını planlayan hedefleyen projeler yapan Türkiye'nin sadece ulaşımda değil, sulama ve orman gibi diğer alanlarda da önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun görevde olduğu süre içinde, 263 tane baraj yapıldığını kaydetti. ''Daha önceki dönemde 1990'lı yıllarda 9 tesis başlanmış hepsi de küçük gölet. 9 nerede, 263 nerede. İşte hizmetin adı burada. Barajlar kralı Veysel Hocamız'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, çalışmaların bununla kalmadığını, içme suyu olmayan 49 ile içme suyu getirildiğini söyledi. ''Yahya Kemal ne diyor? 'insan alemde hayal ettiği  müddetçe yaşar', kimisi hayalleriyle yaşar kimisi de hayalleri gerçeğe dönüştürerek yaşar'' diyen Yıldırım, Türkiye'de hayalleri gerçeğe dönüştüren bir iktidar bulunduğunu bildirdi. Yıldırım, ''Eskiden dünya konuşuyor, Türkiye susuyordu. Şimdi Türkiye konuşuyor, dünya dinliyor'' dedi. Afyonkarahisar'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık mücadelesindeki önemine işaret eden Yıldırım, ''Bu bağımsızlık, istiklal mücadelesinden sonra istikbal mücadelemize de Afyon'dan başladık'' diye konuştu. Bugün Afyonkarahisar'ın İstanbul'a 3,5, Ankara'ya 2,5 saat olduğunu dile getiren Yıldırım, projeyle Afyonkarahisar'dan İzmir'e trenle 1,5 saatte gidileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından yüklenici firma ile yapılan pazarlık neticesinde 1080 günde yapılması planlanan demiryolu hattının 6 ay daha erken bitirilmesi kararlaştırıldı. İmza merasimine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve diğer yetkililer katıldı.

 

11.06.2012