Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Gaziantep’te İl Koordinasyon Toplantısına Katıldı

11.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep'te düzenlenen ''İl Koordinasyon Toplantısı''na katıldı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplantıda Bakanlık olarak bu yılı ve 2013'ü ''Gaziantep'te hamle yılı ilan ettiklerini, ildeki yatırımlar için kesenin ağzını açtıklarını söyledi.

Heybesi dolu olarak Gaziantep'e geldiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hükümetin Gaziantep'e her açıdan önem verdiğini vurguladı.

Gaziantep'in hükümetleri döneminde yatırımlarda şahlanışa geçtiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni yatırımların da devam ettiğini aktararak, 2023 yılına kadar yapılacak yatırımları bugün masaya yatıracaklarını kaydetti.

Hava Sıcaklıkları 8-10 Derece Artacak

Bu yazın çok sıcak olacağını ve yarından itibaren hava sıcaklıklarında 8-10 derece artacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman yangınları konusunda herkesin çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Orman yangınlarına müdahale konusunda çok ileri bir noktada olduklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu ''Bırakın komşu ülkeleri, orman yangınlarına müdahale konusunda Amerika'ya teknolojik destek vermek için bile kolları sıvadık” dedi.

Orman yangınlarına müdahale konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirten Prof. Dr. Eroğlu, geçtiğimiz ilkbahar ve kış çok yağmur yağdığını, orman kenarlarındaki otların büyüdüğünü söyledi.

 

 

Vatandaşların bu konuda dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; ''Bilhassa yoldan geçenlerin sigara izmariti atmamaları lazım. Piknik yapanların bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. Bir takım çalı çırpı yakarken çok dikkatli olması lazım. Küçük bir kıvılcım ormanı yakabilir. Orman yangınlarına müdahalede büyük konuşmak doğru değil ama en hızlı hareket eden ekip bizim ekibimiz. 49 tane havadan yangınla mücadele uçağı hem de yangınla mücadele helikopterimiz var. Bunun dışında kara ekiplerimiz var. 5 bin tane kara ekibimiz hazır. 11 bin tane yetişmiş elemanla yangına karşı mücadele ediyoruz'' dedi.

Yangınla Mücadele Eğitim Merkezi

Güneydoğu'nun bir bölümü, Akdeniz Bölgesi ile Ege ve Marmara'nın büyük bir kısmının yangına karşı hassas bölgeler olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada gerekli tedbirleri aldıklarını ve teknolojilerinin çok iyi olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

''Teknolojimiz çok iyi. Yani ben odamdan dahi takip ediyorum. Bir yangında, yangını takip edip görebiliyorum. Oradaki orman örtüsünün durumunu, hatta helikopterin veya uçağın, arozözün o andaki koordinatlarını kaç kilometre saat hızla gittiğini, kaç dakika sonra oraya ulaşacağını görecek büyük bir teknolojiye sahibiz. Hatta geçen sene bu e-Türkiye ödülü kazandı. Kamerayla takip sistemimiz var. Kameralar belli kritik noktalarda 360 derece dönerek tarıyor. Bir duman gördüğü zaman en yakın müfrezeye alarm işareti gönderiyor.  Ankara'da uzay üssü gibi yangın hareket merkezimiz var. Oradan bütün yangınları kontrol ediyoruz. Bir yangın çıksa, bütün ekibi oraya sevk ederiz.''

Yangınla mücadelede bütün ekipleri eğitmek maksadıyla Antalya’da en modern, en ileri teknolojiyle donatılmış, yangınla mücadele eğitim merkezi kurduklarını da belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “ Bu merkezin bu sene faaliyete geçeceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de toplantıda, dünyada Türkiye hızla büyürken, Gaziantep'in Türkiye'den daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

Doğalgaz ve petrolü olmayan ülkelerin en büyük geleceğinin su ve tarım olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Yani gelecek petrolümüz sizin Bakanlığınız. Bizim şehrimize de baktığınız zaman son 10 yılda daha önceki yıllarda yapılamayan yıllardaki makası kapatıp hızlı bir yatırım programına dönüştürüp, suyu hayatımızın bir parçası yapmayı, tarımda, sanayileşmede, kentleşmede suyu doğru kullanmayı bu şehir sizin Bakanlığınız döneminizde gördü. Bu toplantıyı önemsiyoruz. Çünkü şimdiye kadar ne yaptık, bundan sonra ne yapacağız. Halkımıza verdiğimiz sözlerde ne aşamadayız.  Çünkü Başbakanımızla beraber yeni siyaset anlayışı başladı. Biz onun ekibinin parçası olarak da özümüzle, sözümüzle bir olmaya çalışıyoruz.''

10.06.2012