Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Manisa'nın Kula İlçesinde İçme Suyu Arıtma Tesisinin Açılışını Yaptı

11.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Manisa'nın Kula ilçesinde yaptırılan içme suyu arıtma tesisinin açılışını yaptı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu açılışta yaptığı konuşmada, içme suyu arıtma tesisi yapmak yerel yönetimlerin sorumluluğunda olmasına karşın, bir yıldan az bir zamanda Kula'yı içme suyu arıtma tesisine kavuşturduklarını ifade etti.

Bakanlığının faaliyetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Eroğlu, ağaçlandırmaya büyük önem verdiklerini, bu çerçevede belediyelere ücretsiz fidan verdiklerini, kışlaların ağaçlandırılmasıyla alakalı Genelkurmay Başkanlığı ile protokol imzaladıklarını anlattı.

Ağaçlandırma çalışmalarıyla bu yıl  sonuna kadar 2 milyar fidanı toprakla buluşturacaklarını kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''2012 yılı sonuna kadar Belçika kadar bir alanı, yani 24 milyon dekar alanı ağaçlandıracağız'' dedi.

''Dünyadaki En Büyük Bakanlıklarla Yarışıyoruz''

İktidarları döneminde Türkiye'nin itibarlı bir ülke haline geldiğini, ekonomik olarak da güçlendiğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dünyanın 26. büyük ekonomisi olarak aldıkları Türkiye'yi, 16. büyük ekonomisi haline getirdiklerini söyledi.

Bu gelişimi yeterli görmediklerini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

''Şanlı bir tarihin varisleri olarak, şahsen beni 16. sırada olmak tatmin etmiyor. Sizi de tatmin etmiyor. Dolayısıyla bizim de büyük hedefimiz var, bizim de kızıl elmamız var. Hedef 2023; cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz.

Bakanlık olarak da dünyadaki en büyük Bakanlıklarla yarışıyoruz. 2015 yılında Bakanlığıma bağlı her genel müdürlük, Dünyadaki emsalleri arasında ilk 10'a girecek. Bütün kurum ve kuruluşlarımız bu hedefe kilitlenmeli'' dedi.

Manisa'ya 57 Milyon Liralık Yeni Yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir Egeli olarak Manisa'yı çok sevdiğini, en büyük yatırımcı Bakanlıklardan biri olarak Manisa'da önemli yatırımları hayata geçirdiklerini, bu çerçevede kendilerinden önce, 76 yıl sonra bitirilmesi öngörülen Gördes Barajı'nı tamamladıklarını kaydetti.

Manisa'da yaptıkları hizmetlere ''yıldırım harekatı'' adını verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, ''Manisa'ya 500 milyon liralık yatırımı bu yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Manisa için ne gerekiyorsa yapacağız. Geçmişte Manisa için bütçeden bütün ayrılan kaynak 300-500 bin lirayı bulmazdı. Şimdi, bugün bizim temelini attığımız yatırımların bedeli 57 milyon lira. Temelini atarken açılış tarihini ve saatini ilan ediyoruz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kula'ya bir tabiat parkı ile ihtiyaç duyulan 13 adet yeni tesisin kazandırılması yönünde de söz verdi.

“Afyonkarahisar, Afyonkarahisar Olalı Son 9 Yıldaki Gibi Yatırımlar Görmedi”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Manisa'nın Kula ilçesinde yaptırılan içme suyu arıtma tesisinin açılışı sonrasında Ege Bölgesi Afyonkarahisar Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıya iştirak etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu buradaki konuşmasında, Manisa'da, toplam 60 milyon lira maliyetli 6 tesisin temelini attıklarını söyledi.

Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye'nin, geçmiş dönemde temeli atılan ancak yılan hikayesine dönen yatırımlardan büyük zarara uğradığını ifade ederek, "Geçmişte temel atılırdı ama unutulurdu. Biz ilk defa Türkiye'de temel attığımız zaman açılışının yapılacağı tarih ve saatini ilan eder hale geldik. Saatini neden veriyorsunuz derseniz, çünkü bunun acısını geçmişte çok çektik. Sürüncemede kalan, bitmeyen, yılan hikayesine dönen yatırımlar Türkiye'nin ekonomisine çok büyük zarar verdi. O sebeple biz böyle bir misyonu üstlendik. Allah'a şükür bu yolda ilerliyoruz. Temel atarken açılışın tarih ve saatini ilan ediyoruz." dedi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hükümetin son 9 yılda Afyonkarasihar'a büyük yatırımlar yaptığını dile getirerek, "Afyonkarahisar, Afyonkarahisar olalı son 9 yıldaki gibi yatırımlar görmedi. Yatırımlarımız sadece merkezde de değil, bütün ilçe, belde ve köylere ulaştı" diye konuştu.

08.06.2012