Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Türkiye’nin En Büyük Biyolojik Göletini Gaziantep’te Açtı

11.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Gaziantep’te Türkiye'nin en büyük biyolojik göletinin açılışını gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu açılışta yaptığı konuşmada,''Bütün dünyada orman varlıkları azalırken, Allah'a şükür gururla ifade ediyorum ki Türkiye'de orman varlıkları hem odun serveti olarak hem de alan olarak artıyor'' dedi.

Anlamlı bir açılışta olduklarını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Vatandaşlarımızın yeşile ihtiyacı var. Binlerce insan burada mesire alanı ihtiyacını gideriyor. Çoluğu ve çocuğuyla burada vakit geçiriyor. Dostluklar pekişiyor'' dedi.

Dostlukların pekişmesi açısından ormanların önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

''Talep geldiğinde 'memnuniyetle belediyemize verelim, Gaziantep’in hizmetine sunsun’ diye talimat verdim. Esasen benim düşüncem şudur; her şey insan içindir. 'İnsani yaşat ki devlet yaşasın' mantığıyla hareket etmemiz gerektiği kanaatindeyim. Sadece Gaziantep'te değil bütün Türkiye'de kent ormanları, tabiat parkları kuruyoruz. Şu ana kadar kurduğumuz kent ormanları sayısı 110'a ulaştı.  Kent ormanlarına insan giremiyordu. Sadece orman işletmesi görevlileri giriyordu.  İnsanlar istifade edemiyordu, hatta insanların girişi bile yasaktı. Ağaç sevgisini vatandaşlara yerleştirmenin esası, bu kent ormanlarının açılmasıyla gerçekleşti.''

“Ağaçlandırma Çalışmaları ile Erozyon Kontrol Seferberliği Başlattık”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'de ağaçlandırma çalışmalarının çok hızlı bir şekilde ilerlediğini, 1 Ocak 2008'de Ağaçlandırma Erozyon Kontrol Seferberliği ilan ettiklerini ve hedefi çok büyük tuttuklarını dile getirerek şunları kaydetti:

''2 milyon 300 bin hektar. Yani 23 milyon dekar alanda çalışma yapacağız.  Yılsonuna kadar hedefi de aşacağız. 24 milyon dekar alanda çalışma gerçekleştirmiş olacağız. Bu çalışma ülkemiz için fevkalade faydalıdır. Ormanlar olmasa havayı temizlemek mümkün değil. Biliyorsunuz iklimler değişiyor. Buna karşı mücadelede en önemli unsur bu gördüğünüz tabiat varlıkları,  ormanlarımızdır. Bu sebeple ormanlarımızı çoğaltıyoruz. Hatta bütün dünyada orman varlıkları azalırken, Allah'a şükür, gururla ifade ediyorum ki Türkiye'de orman varlıkları hem odun serveti olarak hem de alan olarak artıyor. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.''

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Gaziantep'te bal üretimi için ''bal ormanı'' kurma kararı aldıklarını da belirterek, ayrıca kente bir tane daha tabiat parkı yapılacağı müjdesini verdi.

Gaziantep'e 3 milyar 819 milyon 871 bin TL'lik yatırım yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Şimdiye kadar bu yoktu. Geçmiş hükümetler Gaziantep'i unutmuştu. Bu yılsonuna doğru bu rakam 5 milyar TL'ye ulaşacaktır. Bakanlık olarak Gaziantep'i 2012-2013 yılını hamle yılı ilan ettik. Çetintepe, Doğanpınar ve Ardıl Barajı'nın temelini bu sene atacağız. 18 adet dere ıslahı gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Gaziantep'in orman alanı açısından fakir bir il olduğuna dikkati çekerek, ''183 bin 350 dekar arazide ağaçlandırma çalışması yapacağız. 18 milyon fidanı toprakla buluşturmuşuz. Ayrıca Gaziantep'te 4 adet otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kuracağız. Hükümet olarak Gaziantep'in yanındayız. Faaliyetler yıldırım hızıyla devam edecektir. Ne gerekiyorsa onu da yapmak bizim boynumuzun borcudur'' dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin

Yüz yıldır suyun aktığını ve bizlerin baktığını ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “'Orman fakiriyiz' dedik, 'su fakiriyiz' dedik ama bunun için ne yapılması gerektiğini, gereğini bir türlü yapamadık. Bunun için gerekli cesur adımları atamadık. Şimdi su akıp, biz bakmıyoruz'' dedi.

Hükümetin 2023 vizyonunda çok önemli bir başlığının olduğunu hatırlatan Bakan Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu başlık, 'yaşanabilir çevre' oldu. Çünkü yüce Mevla’m insanı yaratırken, çevresiyle bir yaratmış. Gözümüzü kapatıp, 'nasıl bir dünya istiyoruz' dediğimizde hepimiz, cennet gibi bir dünyayı arzu ediyoruz. Cenneti de hayal ettiğimiz zaman kafamızda yeşili ve suyu tasavvur ediyoruz. Bu bizim fıtratımızda olan bir şey. Yaşadığımız çevreyi de yeşillendirmek, daha sulu ortamlarda, ferah ortamlarda yaşamak insan olarak en büyük talebimiz. Kentleşme, göç ve modernleşme bu talebi bir türlü değiştirmedi, daha da artırdı. ''

Konuşmaların ardından, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile beraberindekiler göleti hizmete açtı.

Biyolojik Gölet

Şehit Kamil Belediyesi tarafından yaptırılan ''Türkiye'nin en büyük biyolojik göleti'', Dülük Tabiat Parkı içinde yer alıyor. 20 bin metrekarelik park içindeki gölet 5 bin 200 metrekarelik alanı kaplıyor. Gölet, kendi içindeki su birikintisiyle, mikro organizmalarla, planktonlarla kendi kendini
temizliyor. Ayrıca göletin etrafında yaklaşık 155 ayrı cinste 11 bin 335 ağaç ve mevsimlik bitki bulunuyor. Yaklaşık 3 milyon TL'ye mal olan göletin, turizme ve istihdama katkı sağlaması bekleniyor.

10.06.2012