Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İranlı Bakan Khalilan'ı Makamında Kabul Etti

13.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İran Tarımsal Seferberlik Bakanı Sadegh Khalilan'la ile görüştü.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndaki görüşmede konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dost,
kardeş ve komşu İran'ın Bakanını Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu ve iki ülke ülke arasında tarihi ilişkilerin bulunduğunu belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın İran'daki ilgili Bakanlıklarla işbirliğine devam ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye'nin, İran ile bazı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle rüzgar erozyonuyla toz taşınımı, erozyon kontrolü ve erken uyarı sistemleri konusundaki çalışmalarının da iki yıldır sürdüğünü söyledi.

Kurak bölgelerde uygun fidanların yetiştirilmesi, erozyon kontrolü ve meteoroloji alanındaki çalışmaların başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu çalışmalara Türkmenistan, Azerbaycan ve Kazakistan'ın da katılmak istediklerini açıkladı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, barajlar ve sulama konusunda İran’la çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayarak “ Buyurun gelin karşılıklı olarak işbirliğimizi artırarak çalışmalar yapalım. Ağaçlandırma, fidan üretimi, orman yangınları ve muhafaza konusunda da Orman Genel Müdürlüğümüz işbirliğine hazır” diye konuştu.

İranlı Bakan Sadegh Khalilan’da “Ne mutlu ki biz de İran’da orman ve su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi adına elimizden geleni yapıyoruz. Sulama alanındaki çalışmalarımız da hızla devam ediyor. İki ülke arasındaki imzalanan mutabakat zabtını göz önünde bulundurarak kesinlikle bu işbirliğinin uygulanması için bir yol haritası hazırlanması gerekiyor ve bunun içinde uzman bir çalıştayın kurulması önem kazandı” dedi.

13.06.2012