Ankara’nın Kalecik İlçesinde İnşa Edilecek Kalecik Barajı’nın Temeli Atıldı

15.6.12

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ankara’nın Kalecik ilçesinde inşa edilecek Kalecik Barajı’nın temelini attı.

Başbakan Yardımcısı Atalay burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin emin adımlarla güven veren bir şekilde yoluna devam ettiğini, insanların öz güvenlerinin ve gelecekle alakalı beklentilerinin arttığını söyleyerek, bir yandan özel sektörün bir yandan da kamu yatırımlarının arttığını belirtti.

 

 

Türkiye'nin bu günkü haliyle övünülmesi gerektiğini kaydeden Atalay, şöyle devam etti:

 

 

''Türkiye ilk defa imparatorluk döneminden sonra böyle bir gücü yakaladı. Biz, imparatorluk mirasçısı bir ülkeyiz ve bugün o gücümüzü hamdolsun tekrar dünyada büyük Türkiye olarak yakaladık. Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olmaktan övünelim. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hem paramızın değeri arttı hem de pasaportumuzun gücü arttı.''

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu

 

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu da son 9 yılda Türkiye'nin destanlar yazdığını, IMF'ye olan borcun ve vatandaşların alacaklarının büyük bir kısmının ödendiğini belirterek, Merkez Bankası'nın da kasasını doldurduklarını, Merkez Bankası'nın kasasında 91 milyar dolar döviz bulunduğunu söyledi.

Avrupa’da şu anda yaşanan krize rağmen Türkiye’nin büyüme hızıyla Avrupa’da birinci, Dünyada ise Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye’nin her yerinde şantiyeler var. Sadece bizim Bakanlığımızın 4.000 şantiyesi var ve üç vardiya çalışıyor. Bizim hükümetimizden önce milletten paralar toplanıyor ve birileri tarafından hortumlanıyordu. Biz milletten aldığımızı millete veriyoruz. Maksadımız yaptığımız hizmetlerle sizlerin üzerinde hoş bir seda bırakmak” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Eroğlu, Kalecik Barajı'nın tamamlanmasının ardından 25 bin dekar arazinin sulanacağını, ilçeye de yılda 3 milyon metreküp su verileceğini söyleyerek, ''Geçmişte bu barajı yapmamaları isabet olmuş. Çünkü işin içinden çıkamazlardı. Barajın hayırlı olmasını diliyoruz'' dedi.

 

 

Konuşmaların ardından, Kalecik Barajı'nı yapacak olan firma yetkilileri ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, barajın teslim süresi ile alakalı pazarlık yaptı. Mayıs 2015'te teslim edilmesi planlanan barajın, 26 Aralık 2014 Cuma günü saat 14.59'da açılışının yapılması kararlaştırılarak, taahhütname imzalandı.

Daha sonra Prof. Dr. Eroğlu, ve Prof. Dr. Beşir Atalay ile beraberindekiler butona basarak barajın temelini attılar.

15.06.2012