Kırıkkale Sulakyurt Barajı’nın Temeli Atıldı

15.6.12

Kırıkkale’de Taretözü Deresi üzerine inşa edilecek olan Sulakyurt Barajı’nın temeli Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından atıldı.

 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY: “Türkiye artık içine kapanmış, öz güveni kaybolmuş, küçük bir ülke değil”

 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY konuşmasında, “Türkiye, bugün bir şey söylediğinde bu önemlidir. Nerede bir sorun varsa Türkiye'nin orada görüşü olur. Türkiye artık içine kapanmış, öz güveni kaybolmuş, küçük bir ülke değil” dedi. 

 

Başbakan Yardımcısı ATALAY, “Veysel Bey'i hep sucu olarak biliriz. Su gibi aziz olsun. İstanbul'un su meselesini yıllar önce Başbakanımızla birlikte çözen de bu sucu bakandır. Hem ülkemizin yetiştirilmesi hem de milletimiz ve arazilerimizin suyla buluşması için çalışıyor” diye konuştu. 

 

Türkiye'nin her gün biraz daha büyüdüğünü, dünyada ekonomik açıdan en iyi giden ülkelerden olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY, şunları kaydetti: 

 

Avrupa krizlerle boğuşuyor. Türkiye hamdolsun bu kadar krizin ortasında tutarlı, ilkeli bir ekonomi politikasıyla dünyanın en fazla büyüyen ikinci ülkesi olarak yoluna devam ediyor. Türkiye, dünyanın en gelişmiş 20 ülkesi arasında 16. sırada. Evvelden oralarda bir yerimiz yoktu. Türkiye 2023’te dünyanın en zengin 10 ülkesinden birisi olacak. Buna azmettik, isteyince olur. Türkiye, bölgesinde, dünyada yıldızı parlayan, geleceğin en önemli ülkelerinden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olmak bugün uluslararası alanda avantajdır. Türkiye öyle eskiden olduğu gibi küçük borçlar için el açan bir ülke de değildir. Aksine, dünyada ekonomik kriz sürüyor ama biz yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ekonomimizde sıkıntımız yok. Türkiye, hiç aksatmadan yoluna devam ediyor.”

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU: “Baraj, Sulakyurt’a hayat verecek”

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Sulakyurt Barajı'nın zor bir baraj olduğunu, yüksek bir baraj olduğunu ama Sulakyurt'a hayat vereceğini belirterek, çiftçilerin gelirlerinde önemli artış olacağını söyledi. 

 

Sulakyurt Barajı'nın yapılmasıyla 25.690 dekar alanın sulanacağını söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sulakyurt Barajı buraya hayat verecek. İnşallah sulanmadık yer bırakmayacağız. 2012-2013 yılını Kırıkkale için yatırım yılı yaptık. Müteahhitlerimize 'elinizden geleni yapın' dedik. Bizden önceki hükümetler bunu diyemiyordu. Para sıkıntımız yok. Bizde para bol. Hortumları kestik, artık hizmet zamanı” diye konuştu. 

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırıkkale'ye son 9 yılda 1,5 milyar liralık yatırım yapıldığını, Kırıkkale'nin her şeyinin değiştiğini ifade etti. 

 

Türkiye Artık Küresel Bir Güç

 

Türkiye'nin artık küresel güç olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti: “Dünya lideri Başbakanımız Türkiye’ye büyük hizmetler sundu. Bölünmüş yollar, barajlar, göletler, çok büyük yatırımlar yapılıyor. Bizden önceki hükümetler döneminde baraj yapımları 15-20 yıl sürerdi. Şimdi temel attığımızda açılış saatini ilan ediyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız zamanla yarışıyor. Sizlere hizmet etmek boynumuzun borcu. 9 yılda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nde1.128 tesisin açılışını yaparak milletimizin hizmetine sunduk. 49 şehrin su meselesini kökünden çözdük.'' 

 

Konuşmaların ardından, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU müteahhit firma yetkilisi Mehmet Alptekin, barajın bitiş tarihi için pazarlık yaparak 25 Aralık 2014'te tamamlanması için söz aldılar.

 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir ATALAY ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temel atma merasiminden önce de Vali Hakan Yusuf GÜNER’i makamında ziyaret ettiler.

 

15.06.2012