Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tunus’ta Baraj İnşa Ediyor

22.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tecrübesi ve bilgi birikimi ışığında dost ve kardeş ülke Tunus’ta baraj inşa ediyor.

Tunus Bölgesel Kalkınma ve Planlama Bakanı Jamel-Eddine Gharbi’nin Türkiye’yi ziyaretleri sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile yaptıkları görüşmede, Tunus’un kuzeyinde yer alan Madjerda Nehri taşkınlarının önlenmesi hususu gündeme gelmişti.

Bu maksatla su ve ormancılık konularında oluşturulan uzman bir heyet tarafından 09-14 Nisan 2012 tarihleri arasında Tunus’a bir çalışma ziyareti düzenlendi.

Madjerda Nehri havzasında taşkın sahalarında incelemeler yapan heyet, bazı tespitlerde bulunmuştur.

Yapılması planlanan ve yaklaşık maliyeti 97 milyon ABD Doları olan Melleque Amont Barajı’nın finanse edilmesi, Madjerda Nehri yatağında taşkına sebep olan bölümlerin ıslahı ve taşkınlara acil olarak müdahale edilebilmesi için 5 milyon ABD Doları tutarında uygun iş makinaları ekipmanı gönderilmesi uygun görülmüştür.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Türkiye ile Tunus arasında gelişen yeni işbirliğine bu çalışma heyetiyle taşkın ve ormancılık hususlarında başlangıç yapıldığını, daha sonraki safhada ise turizmden milli savunmaya kadar birçok alanda işbirliğine gidileceğini belirtti.

Tunus ile farmasötik, tıbbi ve kozmetik bitkiler alanlarında da işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, su kaynaklarının geliştirilmesi hususunda Dünya’da 3. sırada yer alan Türkiye’nin husustaki bilgi ve tecrübelerini Tunus’a ileteceğini kaydetti.

Afrika'daki birçok ülkeyle sulama, baraj yapımı, dere ıslahı, modern sulama teknikleri hususunda da eğitim çalışmaları yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Yaşanan su sıkıntılarına çözüm bulunması maksadıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdik. İnsani yardım projeleri ile Burkina Faso, Nijer, Etiyopya, Sudan ve Cibuti'de yüzbinlerce kişiye içme suyu temin ettik.” açıklamasında bulundu.

22.06.2012