Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, RİO+ 20 Zirvesi'nde

25.6.12

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 20-22 Haziran 2012 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde, Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesine katıldı. 

 

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da bulunduğu zirveye Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU beraberinde bir heyetle iştirak etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Rio+20 Zirvesi’nde 22 Haziran 2012 tarihinde Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından düzenlenen yan etkinlikte “Türkiye’de Ormancılık Sektörü Kapsamında Öncelikli Eylemler” konulu bir sunum yaptı.

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sunumunda Rio+20 Zirvesi’nin ormancılık sektörü için bir dönüm noktası olacağına ve zirvede gündeme gelen pek çok problemin çözümünde ormancılık sektörünün önemli katkıda bulunacağına inandığını ifade etti.

  

Türkiye’nin yüzölçümün yaklaşık %27,7’sine karşılık gelen 21,6 milyon hektarlık ormana sahip olduğu anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülke ormanlarının %99’unun devlet mülkiyetinde olduğunu söyleyerek “Sertifikalı ormancılığa özel veriyoruz. Şu an için toplam orman alanımızın %6’sına tekabül eden 1,3 milyon hektar sertifikalı ormanımız var. 2015 yılında bu rakamı 3,2 milyon hektara çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Zirvenin ana teması olan yeşil ekonomi için Türk ormancılık sektöründe yürütülen çalışmalarla alakalı bilgi veren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin odun ihtiyacının %70’inin yerli kaynaklardan karşılanabildiğini, 2012-2016 yıllarını kapsayan “Genç Meşcere Bakımı Seferberliği” ile de yıllık
1,5 milyon m3 ilave odun ihtiyacının karşılanacağını anlattı.

 

 

Ormanların karbon yutağı olarak önemine işaret eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2008 yılında başlatılan Milli Ağaçlandırma Seferberliği’nde bütün hedeflerin aşıldığına ve bunun neticesinde Türkiye’nin FRA 2010 (Orman Kaynakları Değerlendirme Raporu) raporunda orman alanlarından elde edilen net gelirde 5. sırada yer aldığına dikkati çekti.

 

Türkiye’nin orman yangınları ile mücadelede bölgesinde lider ülke olduğunu ve komşu ülkelere de yardımda bulunduğunu anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yangına müdahale süresinin 15 dakikaya düşürüldüğünü ve bunda ülke genelinde geliştirilen Yangın Takip Sistemi’nin önemli payı olduğunu vurguladı.

  

Türkiye’de 7 milyona yakın orman köylüsünün yaşadığı ve her yıl 1,5 milyona yakın orman köylüsünün çeşitli proje ve faaliyetlerde çalıştırıldığını ve çeşitli konularda kredi desteği verildiğini söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman köylülerinin gelirinin artırılması içi başlatılan Bal Ormanları projesinden de bahsederek “Bugüne kadar 109 adet Bal Ormanı tesis ettik. Ayrıca odun dışı orman ürünleri için özel ağaçlandırmaya büyük önem veriyoruz. Ceviz ve badem başta olmak üzere orman köylülerimizin gelirini artıracak ürünlerin yetiştirilmesi için destek veriyoruz.” dedi.

 

Türkiye’nin Pan-Avrupa ve Yakın Doğu Ormancılık Süreci’ne dahil olduğun hatırlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Rio+20’de sunduğu “Sürdürülebilir Kalkınma Raporu”nda yeşil ekonomi için ormancılığı anahtar sektör haline getirmek için gerekli adımları atmayı kabul ettiğini de ifade etti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, son olarak bütün katılımcıları 8-19 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 10.Dünya Ormancılık Forumu’na davet etti.  

 

23.06.2012